GÓRA

Smok Maciuś do zabawy i czytania!

Z książkami można się świetnie bawić! Udowodniliśmy to dzisiaj na zajęciach w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Na poprzednim spotkaniu poznawaliśmy Reksia, który obchodził swoje pięćdziesiąte urodziny. Dziś sięgnęliśmy po nowość. Wydaną kilka dni temu serię opowieści o Smoku Maciusiu.

Czytałam dzieciom książkę Smok Maciuś poznaje okolicę. Następnie pokazałam, jak można bawić się z tekstem za pomocą specjalnej aplikacji, która pozwala na rozszerzanie rzeczywistości o obraz wirtualny. Zaprosiliśmy więc Smoka Maciusia na nasze zajęcia i wykonywaliśmy zadania zamieszczone w aplikacji.

Opowiadaliśmy też o przestrzeniach miejskich, które odwiedził mały bohater i o naszych ulubionych miejscach w mieście. Pomogły nam w tym również książki: Stefana Seidela Auto moto, Stephana Lompa Na budowie, Oli Woldańskiej-Płocińskiej Prosiaczek i pojazdy oraz Przemysława Liputa Znajdź mnie. Przygoda w mieście. Mali czytelnicy mieli również mnóstwo zabawy w czasie tworzenia przestrzeni miejskich z Żeloglutków na placu budowy Janusza Wyrzykowskiego.

Mama Maciusia postanawia upiec górę ciasteczek orzechowych. Niestety brakuje jej najważniejszego składnika. Ale gdzie go zdobyć, jeżeli w pobliskim sklepie również nie mają orzechów? W ich zdobyciu niezastąpiona będzie sąsiedzka pomoc i wiewiórka Maja – nowa koleżanka Maciusia.

Maciuś jest małym smokiem – ma dopiero pięć lat, choć twierdzi, że sześć. Wraz z mamą i tatą mieszka w kamienicy na obrzeżach Wielkiego Miasta, nieopodal Smoczej Góry. To bardzo sympatyczny smok. Lubi się bawić, miewa zwariowane pomysły, czasem coś spsoci, czasem wpakuje się w kłopoty, niekiedy się obraża, ale potrafi też zrozumieć swoje błędy. Uwielbia biegać i bawić się z przyjaciółmi. Wszędzie go pełno – jest bardzo ruchliwym smokiem, choć jeszcze nie lata i nie zieje ogniem. Aż strach pomyśleć, co będzie później.

Pierwsza w Polsce książka dla dzieci z aplikacją, która przeniesie najmłodszych w ekscytujący i pełen przygód świat Smoka Maciusia. Wystarczy uruchomić aplikację i zeskanować stronę książki. Każdą rozkładówkę rozszerzono o wirtualny obraz. Dziecko może cieszyć się ożywioną postacią Maciusia, pograć lub odsłuchać nagrania czytane przez aktora.

Anna Willman, Smok Maciuś poznaje okolicę, Dragon, Bielsko-Biała 2017. Ilustracje: Aleksandra Michalska-Szwagierczak. ISBN: 978-83-7887-412-6. 32 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz