GÓRA
smieci-najbardziej-uciazliwy-problem-na-swiecie

Śmieci powstają codziennie

Każdego dnia ludzie pozostawiają po sobie dużą ilość śmieci. Stają się one coraz większym problemem, którego wszyscy chcą się szybko pozbyć. A nie jest to możliwe. Zawartość kosza nie znika, kiedy śmieciarka zabierze ją sprzed naszego domu. Niektóre ze śmieci pozostaną na naszej planecie dłużej niż ludzkość. Gerda Raidt napisała i narysowała książkę edukacyjną - Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!, żeby pokazać, jak wielkim zagrożeniem dla człowieka są wytwarzane przez niego odpady i jak można pomóc w zmniejszaniu ich ilości.

Gerda Raidt jest ilustratorką i autorką książek edukujących młodych odbiorców. Ponieważ nie znalazła dostatecznie dobrej publikacji na temat śmieci, postanowiła stworzyć własną. Tak powstały Śmieci, dzięki którym możemy uświadomić sobie, jak bardzo każdego dnia zaśmiecamy naszą planetę. Nieprzemyślane decyzje zakupowe sprawiają, że wielokrotnie przynosimy do domu więcej śmieci niż przydatnych produktów.

Żeby móc uratować świat przed śmieciową katastrofą, trzeba nieustannie myśleć o tym, co się kupuje i co wyrzuca do kosza. Jak wskazuje w podtytule swojej książki Gerda Raidt – jest to naprawdę uciążliwy problem dla każdego z nas. Śmieci uświadamiają nam bowiem, co się dzieje z odpadami, kiedy zostają wywiezione śmieciarką do sortowni odpadów i na wysypisko. One nie znikają. Niektóre z nich podlegają recyklingowi, jeśli są właściwie posegregowane oraz mogą zostać przetworzone. Inne pozostaną z nami na długie lata. I chociaż autorka książki roztacza przed czytelnikiem pesymistyczną wizję życia w górach śmieci, choć opowiada o tym, ile plastiku zjadają zwierzęta i ludzie oraz jak wiele jest go w oceanach, książka niesie także pocieszenie. Ponieważ artystka uświadamia odbiorcy, że to od naszych decyzji zakupowych, naszej wiedzy na temat segregacji śmieci i codziennej konsekwencji zależy, czy uporamy się z tym trudnym problemem.

Gerda Raidt przekazuje dzieciom niezbędne informacje na temat tego, co ludzie robią z tworzonymi przez siebie odpadami oraz co dzieje się ze śmieciami w różnych zakątkach świata. Pokazuje proces ich przemysłowego przetwarzania, ale też sposoby na radzenie sobie z nimi w domu i w ogrodzie. Nie brakuje w książce przykładów na to, jak rozsądnie robić zakupy, by wyrzucać jak najmniej odpadów i najlepiej takich, które dają się przetworzyć. Nie bez znaczenia są tu także często zabawne ilustracje, które pomagają zrozumieć najbardziej zawiłe tajemnice śmieciowego problemu.

Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie! otrzymały tytuł Mądrej Książki Roku 2019. Gerda Raidt odpowiada na wiele istotnych pytań, dostarcza dzieciom wiedzę, która pobudza ich wyobraźnię i motywuje do poszukiwania innych jeszcze informacji. Autorka tłumaczy świat, pokazuje fakty, ale też niesie pocieszenie i uzmysławia, że tak naprawdę to pojedynczy człowiek, jego zachowania i nawyki mają znaczenie w ratowaniu świata. Nasze codzienne decyzje wpływają przecież na to, że nasza planeta tonie w śmieciach. Musimy to zmienić!

Szczegółowe informacje

Autor:Gerda Raidt
Tytuł:Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!
Tytuł oryginalny:Müll. Alles über die lästigste Sache der Welt
Wydawnictwo:Babaryba
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Gerda Raidt
Tłumacz:Katarzyna Łakomik
ISBN:978-83-62965-72-4
Strony:96

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz