GÓRA

Skąd się wzięły małpy w Internecie? Internet bez tajemnic dla dzieci

Skąd się wzięły małpy w Internecie? Czytelnicy Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki już wiedzą. Zorganizowaliśmy zajęcia, w których wykorzystaliśmy książkę Artura Janickiego, Skąd się wzięły małpy w Internecie?. Na spotkanie zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim. Mogli jednak wziąć w nim udział wszyscy czytelnicy biblioteki, ponieważ celowo odbyły się one w godzinach otwarcia oddziału dla dzieci i młodzieży.

Powszechnie używana @, ma historię dłuższą niż sam Internet. Można dowiedzieć się tego z książki Skąd się wzięły małpy w Internecie?. Aby zachęcić do poznawania tajemnic Internetu, zorganizowaliśmy spotkanie, w którym mogli wziąć udział wszyscy czytelnicy biblioteki. Każdy zainteresowany otrzymywał specjalnie przygotowane zaproszenie, w bibliotece i poza jej obrębem rozwiesiła też plakaty zachęcające do przybycia na zajęcia.

Ich uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę na temat Internetu, biorąc udział w dobrej zabawie. Wszyscy podzieleni zostali na grupy – czerwonych, pomarańczowych, zielonych, niebieskich i żółtych. W wylosowanych przez siebie zespołach, wykonywali zadania – poszukiwali ukrytych w zakamarkach biblioteki literek (INTERNET), układali rozsypanki z adresami, wymyślali własne adresy stron internetowych wedle wybranych wskazówek i opowiadali o swoich doświadczeniach z Internetem. Nie zabrakło tutaj burzy mózgów, rozmów na istotne tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, rysowania zwierzątek i innych elementów otaczającej nas rzeczywistości na bazie @ i tworzenia symbolicznej sieci internetowej z kolorowych nici. Na zakończenie prowadziliśmy dyskusję na temat wyrażania emocji w Internecie. Dzieci na specjalnie przygotowanych karteczkach miały narysować emotki, które wyrażały ich zadowolenie (lub nie) z zajęć, w których wzięły udział. Na poniższych zdjęciach widać, że zarówno spotkanie, jak i książka, Skąd się wzięły małpy w Internecie?, budziły pozytywne emocje.

Efekty naszej pracy nadal można oglądać w bibliotece. Dużym dla nas wyróżnieniem jest to, że czytelnicy wielokrotnie pytali o te zajęcia i wyrażali pragnienie uczestnictwa w przyszłości w kolejnych. Z ogromną przyjemnością zorganizujemy więc niebawem następne!

foto_187_zaproszenie

 

foto_2

foto_4

foto_1

foto_3

foto_5

foto_6

foto_7

foto_9

foto_8

foto_10

foto_11

foto_14

foto_16

***

skad_malpy

Artur Janicki, Skąd się wzięły małpy w Internecie?, Widnokrąg, Piaseczno 2015. Ilustracje: Przemek Surma. ISBN 978-83-942952-0-2. 100 stron. Ilustrowany przewodnik po Internecie dla dzieci.

Kto z nas w dzisiejszych czasach nie korzysta z Internetu? Ale czy wiecie, kto i dlaczego go wymyślił oraz jak doszło do tego, że nie możemy się bez niego obyć? I jak właściwie działa Internet? Co tak naprawdę oznacza adres internetowy i czego możemy się z niego dowiedzieć? Czy tytułowa małpa zawsze jest małpą, a może w różnych krajach zmienia się w inne zwierzęta? Odpowiedź na te pytania oraz na wiele innych znajdziesz w książce Skąd się wzięły małpy w Internecie?.

Oprócz ciekawostek, autor w przystępny sposób wyjaśnia całkiem poważne sprawy, tłumacząc, co to jest transmisja cyfrowa albo ruting.

Książka jest ilustrowana w stylu komiksowym. Po świecie Internetu oprowadza nas dociekliwa dziewczynka i jej tata. Ilustrator prowadzi swój równoległy dialog z czytelnikiem, interpretując i komentując na wesoło omawiane tematy. Nie zdziwmy się więc, gdy w książce zobaczymy Kopernika z tabletem lub biegające pakiety sieciowe…

Książka z pewnością może poszerzyć horyzonty młodego czytelnika, a także i niejednego rodzica. Omawiając surfowanie po Internecie, wirusy czy działanie internetowej wyszukiwarki, książka niepostrzeżenie wprowadza czytelnika w pasjonujący świat wiedzy. A co niemniej ważne, pomaga nauczyć się, jak korzystać z Internetu w sposób bezpieczny i efektywny.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz