GÓRA
Skąd jestem? Marianna Sztyma

Skąd się biorą dzieci?

Kiedy czytam i oglądam książkę Skąd jestem?, myślę przede wszystkim, jak ważna jest edukacja seksualna. Jestem przekonana, że powinniśmy przestać już karmić dzieci i młodzież opowieściami o bocianach i kapuście. Trzeba po prostu mówić im prawdę. Rozmowę z dzieckiem o tym, skąd pochodzimy, ułatwiają nam Agnieszka Kacprzyk i Marianna Sztyma.

Książka Skąd jestem? podzielona została na trzy części – Skąd się biorą dzieci?, Balonik pełen wody i Jak wyszedłem z brzucha. Każdy rozdział jest próbą odpowiedzi na pytania zadawane przez chłopca, który dowiaduje się, że będzie miał rodzeństwo. Chłopiec słucha opowieści o zapłodnieniu, rozwoju płodu i narodzinach dziecka. Słowa mamy zostają dookreślone przez domysły i obserwacje małego bohaterka książki, który jak każde dziecko, jest bacznym obserwatorem otaczającej je rzeczywistości. 

Tekst Kacprzyk i ilustracje Marianny Sztymy tworzą spójną, dookreślającą się wzajemnie całość, dającą dzieciom pełną odpowiedź na wątpliwości dotyczące pochodzenia człowieka – jego powstawania i narodzin. I co najistotniejsze, autorka używając słów cipka i siusiak, a ilustratorka przedstawiając nagich ludzi w różnym wieku, potrafiły stworzyć subtelną, pełną miłości i pozytywnych emocji historię, która wzrusza.

Agnieszka Kacprzyk "Skąd jestem?" Ilustracje: Marianna Sztyma. Wydawnictwo Albus

Skąd jestem? polecam więc wszystkim rodzicom, którzy wiedzą, jak istotna jest edukacja seksualna oraz są gotowi na trudne rozmowy z dziećmi. Książka Agnieszki Kacprzyk i Marianny Sztymy tworzy pozytywne więzi, uczy i jest ucztą estetyczną.

Szczegółowe informacje

Autor:Agnieszka Kacprzyk
Tytuł:Skąd jestem?
Wydawnictwo:Albus
Miejsce:Poznań
Rok wydania:2020
Ilustracje:Marianna Sztyma
ISBN:978-83-89284-42-6
Strony:48
Wiek:3+

Oceny czytelników:

0 / 5 5

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty dofinansowane z MKiDN (Idziemy po kulturę, Book Morning Library) oraz wiele innych, tworzonych na potrzeby instytucji kultury.

Napisz komentarz