GÓRA
Silna - czytamto

Silne

Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik napisały opowiadania dla dziewczyn, młodych kobiet, które dopiero wchodzą w dorosłość. Ale nie tylko. Bo - jestem tego pewna - każda z nas znajdzie w zbiorze Silna, coś co zmotywuje do działania, przekroczenia granicy i czasem też innego spojrzenia na własną córkę, koleżankę, przypadkowo spotkaną kobietę.

Polskie autorki napisały opowiadania, w których ukazały siłę młodych kobiet, borykających się z najróżniejszymi problemami. I tak jak każda z nich jest inna, każda inaczej radzi sobie z przeciwnościami, tak też gatunkowo te opowiadania są różne. Mamy tu opowiadanie z elementami fantasy, historię kryminalną z wątkiem paranormalnym, postapokalipsę czy rzeczywistość przeplatającą się z szamańskimi rytuałami, demonami i duchami. Ale w tym wszystkim dominujące jest prawdziwe życie, traumy i trudności, z jakimi każda z nas musi się borykać codziennie.

Bardzo ważnym i, według mnie, wybijającym się z tego tomu głosem, jest opowiadanie tytułowe – Silna, Natalii Fiedorczuk. Główna bohaterka, Dorota, jest nastolatką, która nie ma łatwego życia. Jest do tego, podobnie jak jej brat, prześladowana w szkole. Jak mantrę powtarza sobie: Jeszcze rok, jeszcze pół roku. Jeszcze pół roku. Zwykle w powieściach młodzieżowych ofiary milczą. Dorota krzyczy! Głośno i wyraźnie mówi nauczycielom, co czuje, domaga się sprawiedliwości. Chociaż nikt jej nie słucha, nikt jej nie pomaga – jestem przekonana – o takie, silne głosy, powinniśmy walczyć. Bo choć dorośli nie biorą na poważnie tej jednej nastolatki, kilku takich krzyczących dziewczyn, nikt nie zignoruje. Dorota jest silna, bo mimo tego, co ją spotyka i mimo tego, że jest ignorowana, wciąż walczy.

Bohaterki zbioru opowiadań Silna muszą uporać się z dominacją i przemocą emocjonalną w związkach, z niepełnosprawnością, traumatycznymi wspomnieniami, ze szkolnym prześladowaniem i brakiem jakiejkolwiek reakcji na nie oraz dyktaturą w postapokaliptycznej rzeczywistości. Innym razem walczą o tolerancję dla mniejszości, a ich siła przejawia się we wsparciu dla gnębionych, zapomnianych i tych, którzy domagają się sprawiedliwości. 

Silna jest zbiorem, w którym znajdziecie kawałek swojego życia. Nie trzeba być ofiarą przemocy, żeby walczyć. Aby ten świat był miejscem dobrym dla nas wszystkich, każdy powinien odnajdywać w sobie siłę do nieustannego przeciwstawiania się dyskryminacji, cierpieniu i niesprawiedliwości. Jeśli nie będziemy reagować na krzywdę innych, nie będziemy się wspierać, będziemy odwracać oczy od problemów – jak zrobili to nauczyciele Doroty, nie poradzimy sobie z depresją, samobójstwami i przemocą. Silna jest motywem do odnajdywania w sobie odwagi na zmianę własnego życia, ale też życia drugiego człowieka. 

Szczegółowe informacje

Autor:Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Tytuł:Silna
Wydawnictwo:Zielona Sowa
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2021
ISBN:978-83-8154-713-0
Strony:240

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz