GÓRA

Silne, dzielne serce

Ania Shirley, jako bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery oraz serialu Ania, nie Anna, staje się głosem wielu już pokoleń dziewcząt, które walczą o niezależność, równość kobiet i mężczyzn oraz wszystkich, którzy są dyskryminowani i pozbawiani godności. Kiedyś dziewczynki uznawały opowieści z Zielonego Wzgórza za swoje ulubione książki. Dziś, jako dorosłe już kobiety, chciałyby by ich córki oglądały Anię, nie Annę. Amybeth McNulty pokaże im, jak być sobą, walczyć o wolność i prawo do samodzielnego decydowania o życiu.

Ania, nie Anna jest serialem kanadyjskim, opartym na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza. Właśnie obejrzeliśmy jego ostatni, trzeci sezon. Ania Shirley, którą gra wspaniała Amybeth McNulty, jest już nastolatką, młodą kobietą, która zdaje egzaminy na studia i opuszcza ukochane Avonlea. Główna bohaterka jest dokładnie taka, jak opisano ją, w znanej chyba wszystkim polskim dziewczynkom, powieści. Jest wrażliwa, nadpobudliwa, ale też odważna i niezłomna w realizacji wyznaczonych sobie celów. Trudne doświadczenia z przeszłości sprawiły, że ma wybujałą wyobraźnię. Ciągle wymyśla światy, w których kryje się przed bólem, osamotnieniem i wszelkim, dotykającym ją złem. Jej przyjaciel mówi w filmie, trafnie ją charakteryzując: Twoja rzeczywistość jest barwna i piękna. Dzięki niej jesteś sobą, dostrzegasz nieskończone możliwości. 

Kobieta może być spełniona bez mężczyzny. Mamy prawo do nietykalności cielesnej, do szacunku i godności, do odmowy, która zostanie wysłuchana, nie wyśmiana, bo mężczyźni wiedzą o naszych pragnieniach więcej niż my. Kobiety nie są dopełniane przez mężczyzn, rodzą się pełne. Takie poglądy głosi Ania Shirley w czasach, kiedy młode kobiety jeżdżą na pensję, by tam uczyć się, jak być dobrą żoną. Więcej nawet. Ta wrażliwa nastolatka walczy o prawa mniejszości, równość kobiet i wolność słowa. I jest w tym naprawdę skuteczna. Naraża się jednak wielu mieszkańcom Avonlea, których ciasne umysły, a także chęć zachowania władzy, nie pozwalają na zmiany w społeczności.

Ania, nie Anna jest wzruszającą opowieścią o problemach, z jakimi borykały się i nadal borykają rodziny, zwłaszcza adopcyjne. Bo czasem zapominamy o tym, jak ogromne znaczenie ma miłość. Maryla i Mateusz nie zdawali sobie nawet sprawy, jak Ania odmieni ich życie. Miłość do tej rudej, wyśmiewanej przez innych, dziewczynki otworzyła ich serca i umysły. Rozmowy Ani z przybranymi rodzicami są naprawdę poruszające. W serialu pokazano też, jak bardzo można skrzywdzić innych, dyskryminując ich, pokazując im swoją wyższość i pogardę. Ania Shirley nieustannie podkreśla, że niezależnie od tego, kim się jest i skąd się pochodzi, zasługuje się na szczęście. I choć sama wielokrotnie usłyszała, że jako sierota, jest nikim, nie bała się walczyć o swoje prawa, zwłaszcza zaś o przysługujące każdemu prawo do godności.

Gdybym chciała nieco uwspółcześnić Anię z Zielonego Wzgórza, opowiedziałabym ją właśnie tak, jak zrobili to twórcy Ani, nie Anny. Główna bohaterka wprowadzi młodych odbiorców serialu w świat dorosłości, pierwszych miłości i ważnych decyzji. Pokaże im, jak istotne jest, by być otwartym na zachodzące w świecie zmiany i jak wiele zła przynoszą dyskryminacja, umysłowa ciasnota i brak miłości. Anię uratowała jej wyobraźnia. Dzięki niej poradziła sobie w nieprzyjaznym świecie. Ta odrobina szaleństwa, wprowadzona do domu Cuthbertów, zupełnie odmieniła starszych już ludzi i całe Avonlea. Ania – Silne Dzielne Serce. Tak nazwała ją przyjaciółka z wioski Mikmaków. Trzeci sezon Ani, nie Anny jest wzruszający. Nawet jeśli nie wrócicie do książek Lucy Maud Montgomery, na nowo pokochacie Zielone Wzgórze i jego mieszkańców.

 

Zdjęcie na sliderze Amybeth McNulty as Anne Shirley | Photo Credit: Chris Reardon Źródło: https://www.cbc.ca/mediacentre/program/anne

Szczegółowe informacje

Twórca:Moira Walley-Beckett
Tytuł:Ania, nie Anna
Tytuł oryginalny:Anne with an E
Kraj:Kanada
Premiera PL:3 stycznia 2020
Na podstawie:Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy Maud Montgomery
Obsada:Amybeth McNulty, Dalila Bela, Geraldine James, R.H. Thomson, Lucas Jade Zumann, Aymeric Jett Montaz, Corrine Koslo, Dalmar Abuzeid

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz