GÓRA

Niech się wstydzi ten, kto w nich (nie)chodzi!

okladka_majtki_maaGdyby nie prostytutki i aktorki kabaretowe, być może do dzisiaj chodzilibyśmy bez majtek. Nawet sięgające do kolan pantalony długo budziły niesmak, a ich noszenie było znakiem zgorszenia i rozpusty. Lepiej więc było świecić gołym tyłkiem, niż oburzać koronką wystającą spod spódnicy. Iwona Wierzba we Wstydliwej historii majtek dla prawie dorosłych opowiedziała jeszcze o wielu innych paradoksach modowych sprzed lat, a w centrum jej historii znalazła się bielizna damska i męska.

Wstydliwą historię majtek dla prawie dorosłych polecam zwłaszcza kobietom i starszym dziewczynkom. Dzięki tej książce docenicie wygodę współczesnych ubrań. Iwona Wierzba pisząc o historii majtek, tak naprawdę opowiedziała o tym, jak na przestrzeni lat zmieniał się sposób ubierania kobiet i mężczyzn. Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych jest więc nie taką całkiem wstydliwą historią ubioru, obyczajowości i codzienności ludzi od czasów najdawniejszych do współczesności. Z trudnością będziecie mogli uwierzyć, że noszenie bielizny bardzo długo było traktowane jako symbol rozpusty, co sprawiło, że wiele kobiet umierało z powodu najróżniejszych chorób czy choćby z wychłodzenia organizmu. Tak było do czasów I wojny światowej. Pod ogromne suknie, które nie dawały ciepła, nie można było wkładać bielizny. Jeśli dodać do tego nadmiernie obciskające gorsety, niewygodne krynoliny i brak higieny, możecie zyskać pewność, że moda przez wiele lat była zabójcza!

Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych to nie tylko intrygująca i czasem zadziwiająca opowieść. To także książka pełna dobrego humoru. Dzięki niemu, dla wielu wstydliwy temat, nabrał lekkości. Trzeba też docenić szatę graficzną tej książki. Pastelowa kolorystyka, zabawne ilustracje Marianny Sztymy i solidne wydanie doskonale wpasowują się w podejmowaną tematykę. Jestem zachwycona klamkami na obwolucie, które dają wrażenie wchodzenia w jakąś intymną, dotąd nieznaną przestrzeń. Mimo tego, że Iwona Wierzba otwiera przed nami dotąd zamknięte drzwi, nie przekracza granicy dobrego smaku, nic tu nie bulwersuje i nie wprawia w zakłopotanie.

Iwona Wierzba doskonale sprostała zadaniu opowiadania o intymności ludzi żyjących od początku istnienia świata do czasów współczesnych. Nie jest łatwo podejmować taki temat. Jej się udało! Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych to ważna opowieść o dziejach ludzkości, ale też zabawny tekst, dzięki któremu poznacie kilka tajemnic historii ubioru.

Iwona Wierzba, Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych, Albus, Poznań 2015. Ilustracje: Marianna Sztyma. ISBN 978-83-89284-35-8. 136 stron.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz