GÓRA

Sensu sens nie tylko w chorobie

sensuOddanie się pracy, sukcesy, radość z pozytywnych efektów swojego działania, zacierają momenty ostrzegawcze. Czasem myślisz sobie, że jeszcze kilka nieprzespanych nocy i w końcu odpoczniesz. Nie czujesz się najlepiej, ale masz nadzieję, że to wszystko przejdzie. Nie przechodzi. Pojawia się choroba. Młody, nagradzany artysta, Marek Adamik, w wieku dwudziestu siedmiu lat osiąga tyle, ile zdobywa zwykle trzydziestosiedmioletni grafik. Pracuje nieustannie. Jak sam twierdzi – zaoszczędził dziesięć lat na śnie. Organizm musiał się zbuntować.

Swoje zmagania z chorobą, diagnozą i bezradnością Marek Adamik opisał w książce, która – zdaniem jego lekarza – nie powinna powstać. Sensu sens jest debiutem literackim artysty, doskonałą analizą psychologiczną mężczyzny, który musi poradzić sobie z sytuacją trudną, przełomowym momentem swojego życia. Grafik, ilustrator, którego prace znaleźć można w wielu pismach i książkach, nagle traci widzenie w jednym oku, nie może rysować, a więc nie realizuje kolejnych zleceń. Człowiek, który dotąd żyje niemal wyłącznie swoją pracą, możliwości pracowania zostaje pozbawiony. Niby rozumie, że w jakimś stopniu odpowiada za to, co się stało. Ale trudno znaleźć sens życia, kiedy zostaje ono pozbawione tego, co dotąd tym sensem było.

Sensu sens jest zaproszeniem do poznania przeżyć pisarza, do przyjrzenia się temu, jak człowiek radzi sobie, co czuje, kiedy zostaje zderzony z krytycznym momentem swojego życia. Poszukiwanie sensu dotykających go doświadczeń jest głównym tematem tej opowieści, co sprawia, że książka pomaga nie tylko tym, którzy chorują, bo także ludziom, którzy towarzyszą w chorobie najbliższym. Dla wielu z nas będzie ona motywem do zastanowienia. Musimy rozważyć, co jest najważniejsze w naszym życiu i czy warto oddać się zupełnie pracy, dla niej poświęcając wszystko inne. Sensu sens nie byłby przekazem wiarygodnym, gdyby zabrakło w nim ilustracji Marka Adamika. Oprawa graficzna silnie połączona jest tutaj z tekstem, co pozwala czytelnikowi poznać autora w jak najpełniejszy sposób. Razem tworzą historię, która oprowadza odbiorcę po zakamarkach psychiki artysty, snach, po codzienności jego i bliskich mu osób.

Książka Marka Adamika jest dziełem sztuki, które pobudza wyobraźnię i pokazuje człowiekowi, że nawet w najtrudniejszych momentach swojego życia, może odnaleźć jego sens. Sensu sens jest tu i teraz. Nie możesz go odnaleźć w pracy, wypaliłeś się, dostrzeżesz go w naturze, w czymś, czego dotąd nie widziałeś, co nie było dla ciebie istotne. Choć artysta podejmuje w swojej książce temat trudny, daje siłę, każe pozytywnie spojrzeć w przyszłość. Uświadamia, że na swoją przeszłość nie można już wpłynąć, ważne, co robi się ze swoją teraźniejszością.

Marek Adamik, Sensu sens, Editio, Gliwice 2015. Wydawnictwo Helion. ISBN: 978-83-246-9326-9. 248 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz