GÓRA

Sendlerowa i Listy w butelce w Radiu Bogoria!

Dziś w audycji Co Nowego w Bibliotece w Radiu Bogoria opowiadać będę o dwóch znakomitych książkach, które warto czytać nie tylko w Roku Ireny Sendlerowej i nie tylko w święta – Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej Anny Czerwińskiej-Rydel i Sendlerowa. W ukryciu Anny Bikont.

Zapraszam w każdy wtorek.

Co Nowego w Bibliotece

Radio Bogoria

wtorek, 15.30

Radia można słuchać także online na stronie!

***

Anna Czerwińska-Rydel, Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018. Ilustrator: Maciej Szymanowicz. ISBN: 978-83-7672-548-2. 120 stron. Seria: Wojny dorosłych – historie dzieci.

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. Będę pomagać inaczej, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…

Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.

 

Anna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu, Czarne, Wołowiec 2017. ISBN: 978-83-8049-609-5. 480 stron.

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.

Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz