GÓRA

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie – spotkanie premierowe w Krakowie

SpotkanieZapraszam na spotkanie z Anną Król, autorką książki “Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”.
Rozmowa z czytelnikami odbędzie się w najbliższą środę, 7 października, w dniu premiery.
Księgarnia Matras, Rynek Główny 23, godz. 18:00.
Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik.

Rozmowa przybliży życie codzienne i prywatne Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX stulecia. Anna Król debiutuje opowieścią, w której kluczem do intymności autora stały się odnalezione przez nią w dawnym domu autora przedmioty i zapiski.
– Na początku miałam się tylko rozejrzeć. Ale urzekły mnie te drobnostki ze świata Iwaszkiewicza. Były częścią życia, wypływają z nich całe historie – mówi Anna Król, która przez kilkanaście miesięcy poznawała pisarza m.in. poprzez tytułowe rzeczy.
Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali. Trzydzieści pięć lat później otworzyła szafę Jarosława Iwaszkiewicza w Stawisku. Z czułością i fascynacją oglądała podszewki garniturów, zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, ułożyła na nowo opowieść o jednym z najsłynniejszych polskich pisarzy.
– Poruszył mnie Iwaszkiewicz nieszczęśliwie zakochany. Rozczulił – jako troskliwy tata. Zadziwił – zakompleksiony, nieakceptujący swojego wyglądu, wstydzący się starości. A zaimponował mi literat – dyscyplina z jaką traktował zawód, łatwość tworzenia, pisanie bez skreśleń – mówi autorka.

Przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć fabularyzowane sceny z życia Iwaszkiewicza i być z nim w najintymniejszych momentach.

– Anna Król wykonała mrówczą pracę, wchodząc na strych i do piwnicy, otwierając szuflady, kufry, biurka, przeglądając w Stawisku tysiąc zakurzonych teczek – rekomenduje pisarka Magdalena Parys. – Napisała mądrą, czułą opowieść o starym człowieku, który żegna się z nami i odchodzi.

IwaszkiewiczJacek Dehnel dodaje: – Po “Dziennikach” i dwóch ważnych tomach biograficznych pojawia się książka, która jest przede wszystkim czuła i intymna. Iwaszkiewicz wraca w niej jako człowiek: stary, znękany, borykający się z zapinaniem „coraz mniejszych” guzików przy koszuli; troskliwy opiekun chorej żony, z którą tworzy związek pod wieloma względami wyjątkowy. Są tu papierzyska, szpargały z szuflad i szaf Iwaszkiewiczów, ich ukochane zwierzęta, przyjaciele, znajomi, gosposia, całe uniwersum Stawiska widziane od kuchni.

Książka ukazuje się nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk & Król.

Anna Król (1979) – pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival – międzynarodowego festiwalu literackiego odbywającego się w Warszawie. Menedżerka i promotorka kultury, wydawca, redaktor, autorka scenariuszy. Kuratorka projektów poświęconych Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, Sławomirowi Mrożkowi i Jerzemu Pilchowi. Z wykształcenia jest krytykiem sztuki, absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie. Redaktorka książki “Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia”. „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” to jej debiut literacki.

Anna Król, Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnieOficyna Wydawnicza Wilk & Król, Warszawa 2015. 384 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz