GÓRA

Rysunek. Jak osiągnąć mistrzostwo?

co_jakEdwin George Lutz wielu jest znany z biografii Walta Disneya. To autor książek, także rysownik oraz twórca animacji. Jego prace można było znaleźć w New York Herald i Philadelphia Press. Co? Jak? Narysować i wydany z tą książką Co? Jak? Narysować. Szkicownik stanowią motywację do nauki rysunku. Ich autor pokazuje krok po kroku, jak za pomocą prostych kształtów można stworzyć czasem nawet bardzo złożone ilustracje.

Kiedy Disney zaczął pracować przy filmach krótkometrażowych, uczył się produkcji filmowej oraz animacji. Zetknął się wówczas z techniką stop-klatki, co wzbudziło jego fascynację możliwościami pokazywania ruchu i uczuć postaci. Zaintrygowany tą problematyką, udał się do biblioteki i tam odnalazł dwie książki – podstawowy podręcznik animacji Lutza oraz klasyczne opracowanie Eadwearda Muybridge’a, w którym przedstawiono tematykę związaną z ludzkimi oraz zwierzęcymi emocjami. Obie książki skopiował i uczył się z nich w każdej wolnej chwili*. Co? Jak? Narysować jest więc podstawą do nauki rysowania, która amatora może zmienić w prawdziwego artystę.

szkicownikDo najistotniejszych cech techniki Lutza należą prostota obrazowania i przejrzystość, z jaką ukazuje każdy krok łączenia prostych kształtów w skomplikowane konstrukcje. Dzięki Co? Jak? Narysować i Co? Jak? Narysować. Szkicownik można doskonalić sztukę rysowania, która tylko pozornie jest trudna. Jeśli więc będziesz wytrwale wykonywać zadania zaproponowane przez Lutza, możesz zostać prawdziwym artystą. Jak przecież udowadniają naukowcy, każdy z nas może osiągnąć mistrzostwo w wybranej dziedzinie. Wystarczy tylko codziennie, cierpliwie ćwiczyć. Rozumiał to Disney, który zastosował technikę Lutza, pozwalającą mu na zdobycie wysokiej pozycji w dziedzinie animacji.

Co? Jak? Narysować i Co? Jak? Narysować. Szkicownik stanowią więc podstawę do nauki rysowania. Wykonując ćwiczenia zaproponowane przez Lutza, można zostać mistrzem rysunku. A stąd już blisko do realizowania dużych projektów artystycznych. Może nawet na miarę Disneya.

Edwin George Lutz, Co? Jak? NarysowaćEgmont, Warszawa 2016. Seria: Sztukoterapia. ISBN: 978-83-281-1420-3. 192 strony.

Edwin George Lutz, Co? Jak? Narysować. SzkicownikEgmont, Warszawa 2016. Seria: Sztukoterapia. ISBN: 978-83-281-1749-5. 64 strony. Art Egmont.

* Zob.: Marc Eliot, Walt Disney. Czarny Książę Hollywood, Twój Styl, Warszawa 2005, s. 38.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz