GÓRA

Rysowanie wojny

Jak narysować łączniczkę? Wielokrotnie już pisałam o tym, że seria książek „Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci”, w której opowiada się najmłodszym o wojnie, zajmuje szczególne miejsce w mojej biblioteczce i w moim sercu. „Asiunia”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” i „Zaklęcie na W” czyta się w moim domu często i dzięki tym książeczkom moja pięcioletnia córka potrafi dorosłym opowiadać o II wojnie światowej. Opowieści te pozwalają dziecku na kontakt z ważnymi problemami, które leżą u podstaw naszej tożsamości narodowej. To pierwsza lekcja historii, która na zawsze już pozostaje w dziecięcych główkach. Muzeum Powstania Warszawskiego postanowiło uatrakcyjnić te pierwsze kontakty z historią naszego kraju. Wydało kolejną serię książeczek „Jak narysować…” – „Jak narysować Liberatora?”, „Jak narysować Zawiszaka?” oraz „Jak narysować łączniczkę?”.

Łączniczka

Sympatyczne postacie, żyrafa Grażynka oraz ptaszek Gwarek, poinstruują dzieci, w jaki sposób, krok po kroku, można narysować Zawiszaka, samolot Liberator oraz łączniczkę. Kiedy patrzy się na bohaterów książeczek, można mieć wątpliwości, czy uda się podołać temu wyzwaniu. Szybko przekonujemy się, że nie jest to trudne zadanie. Umiejętności zdobyte dzięki nauce rysowania, z pewnością przydadzą się podczas innych zadań plastycznych. To nie wszystko, czego uczą się dzieci podczas pracy z tymi książeczkami.

Jak narysować Zawiszaka?

Z „Jak narysować Zawiszaka?” dowiedzą się, kim byli Zawiszacy, co też pozwoli na pogłębienie wiedzy o Szarych Szeregach i Powstaniu Warszawskim. Poznają one ponadto alfabet Morse’a oraz zdobędą wiedzę na temat działań podejmowanych przez Zawiszaków podczas II wojny światowej. Z „Jak narysować Liberatora?” mali odbiorcy dowiedzą się, czym był legendarny samolot Liberator i jaką spełniał rolę w czasie II wojny światowej, zwłaszcza zaś podczas Powstania Warszawskiego. Model tego samolotu w skali 1:1 można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego. Warto sięgnąć również po „Jak narysować łączniczkę?”. Można dowiedzieć się z niej, kim były dzielne dziewczyny nazywane łączniczkami i jak trudnych zadań się one podejmowały.

Zawiszak

Seria „Jak narysować…” dołącza do moich ulubionych książeczek dla dzieci. Poprzez zabawę uczy historii, pozwala na zdobywanie umiejętności rysowania i logicznego myślenia, dostarcza wzorców do naśladowania. Istotne jest też to, że książeczki te zmuszają rodziców i dzieci do wspólnego spędzania czasu wolnego. Dorosły musi uczestniczyć w pracy z tymi pozycjami, ponieważ wiele trzeba dzieciom wytłumaczyć, by potrafiły czerpać z nich jak najwięcej.

Jak narysować Liberatora?

Książeczki wydawane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, niezależnie od tego, do jakiej serii należą, polecam wszystkim dzieciom i dorosłym. Dzięki nim pierwsza, jakże trudna lekcja historii, okaże się być niezwykłym przeżyciem.

Pietruszka i Murzyn, Jak narysować łączniczkę?, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-60142-64-6. Koordynator projektu: Anna Sobowiec. 36 stron.
Pietruszka i Murzyn, Jak narysować Liberatora?, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-60142-57-8. Koordynator projektu: Anna Bosiacka. 36 stron.
Pietruszka i Murzyn, Jak narysować Zawiszaka?, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-60142-63-9. Koordynator projektu: Anna Sobowiec. 36 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz