GÓRA

Rozpoznani i inni Bohaterowie Powstania Warszawskiego

RozpoznaniFilm „Powstanie Warszawskie” jest pierwszym dramatem wojennym non-fiction. Jest obrazem wywołującym najsilniejsze emocje. Nigdy jeszcze nie widziałam, by widzowie w kinie, po zakończeniu filmu, długo jeszcze siedzieli w swoich fotelach, ocierając łzy z policzków. Tak było po „Powstaniu Warszawskim”. Kino było pełne starszych ludzi, którzy byli przyprowadzani przez swoje dzieci lub wnuków. Takie sytuacje można było obserwować szczególnie w Warszawie i okolicach. Ci staruszkowie dobrze wiedzą, czym było powstanie. Dzięki twórcom „Powstania Warszawskiego” mieliśmy możliwość doświadczyć choć cząstkę tego, co oni przeżywali. 

Od sierpnia 2013 roku Muzeum Powstania Warszawskiego prowadziło akcję „Rozpoznaj”. Dzięki temu identyfikowani byli ludzie, którzy zostali uwiecznieni na powstańczych fotografiach i w filmach, tworząc w ten sposób obsadę „Powstania Warszawskiego”. Wiemy, że wiele osób zostało też rozpoznanych podczas jego oglądania i później. Sądzę, że to identyfikowanie powstańców trwać będzie jeszcze długo. Pewnym dopełnieniem i lekturą bardzo istotną, będzie książka „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” Izy Michalewicz i Macieja Piwowarczuka, którzy przedstawili kadry z filmu i piękne historie kilku rozpoznanych osób. Pierwszą z nich jest Stanisław Firchał, który znany jest już chyba wszystkim nie tylko z filmu. To przystojny mężczyzna z chustką w grochy pod szyją, uśmiechający się do nas ze zdjęcia upamiętniającego Powstanie Warszawskie.

Zarówno film, jak i „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” są bardzo ważnymi dokumentami. Pozwalają nam zachować w pamięci bohaterów, którzy nie zawahali się oddać swojego życia za wolność miasta i Polski. Niezależnie od tego, jaka jest nasza ocena Powstania Warszawskiego, o tych ludziach nigdy nie można zapomnieć. Po raz kolejny więc zostają nam ukazani ci, którzy przeżyli wojnę i ci, którzy polegli podczas jej trwania. W ich historiach łączy się przeszłość z teraźniejszością. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak wyglądało Powstanie Warszawskie, jakie były motywy postępowania powstańców i co przeżyli po jego zakończeniu.

„Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” jest książką ważną i obowiązkową dla tych, którzy oglądali „Powstanie Warszawskie” i którzy są tą problematyką zainteresowani. Trzeba wspomnieć o jej pięknym wydaniu. Tekst przeplatany jest bowiem kadrami z filmu i fotografiami obrazującymi życie przedstawianych bohaterów. Nie można mieć zatem wątpliwości co do wysokiej wartości tej książki.

„Powstanie Warszawskie. Rozpoznani” to książka o bohaterach Powstania Warszawskiego, zarówno tych rozpoznanych przez znajomych i bliskich, jak i wszystkich powstańców, których oni stali się symbolem. Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk opowiedzieli o tych, o których nie wolno nam zapomnieć. Zachęcili też z pewnością wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, do obejrzenia filmu „Powstanie Warszawskie”.

Iza Michalewicz, Maciej Piwowarczuk, Powstanie Warszawskie. Rozpoznani, Agora S.A., Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2014. ISBN: 978-83-268-1343-6. 248 stron.

Zobacz zwiastun filmu “Powstanie Warszawskie”:

Posłuchaj muzyki z filmu:

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!