GÓRA
Rok Szczura

Rok żałoby

Pearl umówiła się z koleżanką do kina. Nie pożegnała się ze swoją ciężarną mamą. Kiedy wróciła, ta już nie żyła. Zostały tylko tęsknota, rozpacz i ktoś jeszcze - dziecko. Rok Szczura to poruszająca opowieść o nastolatce w żałobie i dorastaniu bez czujnego oka matki.

Angielska pisarka, Clare Furniss, zaskakuje przede wszystkim wnikliwością w analizowaniu psychiki młodej bohaterki. W jej książce piętnastoletnia Pearl opowiada, jak wygląda życie po śmierci matki. Dziewczyna nie godzi się z tym, co się wydarzyło, a przecież nie może skupić się tylko na sobie, bo jest ktoś jeszcze – jej siostra. Noworodek przypomina Pearl szczura i tak też postanawia go nazwać.

Rok Szczura to rok żałoby i godzenia się z losem. Dogadywania się z ojczymem, nielubianą babcią i czas na poszukiwanie w sobie miłości do siostry. To również trudny okres w szkole, niełatwe relacje z rówieśnikami, którzy nie wiedzą, jak rozmawiać z kimś, kto właśnie stracił rodzica. I wreszcie rok żałoby, jest poszukiwaniem własnej tożsamości, utraconego ojca biologicznego oraz próbą odnalezienia w tym wszystkim miłości i nadziei. Jest trudno. Nie sposób przecież wyobrazić sobie nawet, co czuje młody człowiek, który traci mamę. Ale ona w powieści Clare Furniss nie odchodzi zupełnie. Będzie się pojawiać w życiu Pearl, żeby pomóc jej w przetrwaniu najtrudniejszych chwil.

Pierwszoosobowa opowieść głównej bohaterki pozwala czytelnikowi mocno przeżyć tę historię. Rok Szczura to literatura, która wywołuje silne emocje. Porusza, ale też daje nadzieję. Clare Furniss wniknęła w psychikę nastolatki i pokazała, jak młodzi ludzie radzą sobie w sytuacji kryzysowej. Przede wszystkim jednak przedstawiła człowieka w żałobie, który potrzebuje nieustannego wsparcia, nawet jeśli tej potrzeby nie okazuje.

Szczegółowe informacje

Autor:Clare Furniss
Tytuł:Rok Szczura
Tytuł oryginalny:The Year of the Rat
Wydawnictwo:Dwie Siostry
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2016
Tłumaczenie:Katarzyna Rosłan
ISBN:978-83-64347-81-8
Strony:312

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz