GÓRA

Rodzina: Twoje niepowtarzalne dzieło

misja_rodzinaMisja: rodzinka Johna-Paula Flintoffa oraz Harriet Green jest książką, która pomoże poznać historię twojej rodziny, najszczęśliwsze i najtrudniejsze momenty jej istnienia, opowieści, których jeszcze nie słyszałeś. Wszystko to może stać się świetną zabawą i jednym z najbardziej wzruszających wydarzeń w życiu.

John-Paul Flintoff to pisarz, artysta, a także twórca filmowy. Pisał artykuły do The Financial Times i The Sunday Times. To również doświadczony coach, który uczy kreatywności przede wszystkim w londyńskiej School of Life. Harriet Green jest z kolei dziennikarką, redaktorem działu dotyczącego rodziny w The Guardian. Razem tworzą małżeństwo, które posiada jedną córkę. Swoje życiowe doświadczenie przenieśli do Misji: rodzinka książki, która jest tworzona razem z jej odbiorcami. Adresatem tej pozycji może być każdy, osoby samotne, posiadające małą i dużą rodzinę, wszyscy, którzy chcą poznać historie swoich przodków, a przez to i opowieść o swoim pochodzeniu. Autorzy jedynie podpowiadają i motywują do wspólnych poszukiwań własnej tożsamości.

Misja: rodzinka jest więc przede wszystkim formą zabawy. Ma przypominać kapsułę czasu, do której wrzuca się różne symbole współczesności, zapiski o przeszłości i teraźniejszości, by zachować je dla kolejnych pokoleń. Dzięki zebranym w książce informacjom, będą mogły one odtworzyć historię swoich przodków. Wszystko to razem jest sentymentalną podróżą po życiu własnym i swoich najbliższych. Ta książka motywuje do wspólnej zabawy, do wspominania i snucia opowieści. Najwięcej przyjemności sprawi, jeśli będzie uzupełniana grupowo. Nie jestem jednak pewna, czy wystarczy w niej miejsca na zachowanie wszystkich wspomnień. Choć to nie jest problem. Jak przekonują autorzy, zawsze tam, gdzie potrzeba więcej przestrzeni do spisywania historii, można dodać dodatkowe kartki. Misja: rodzinka nabierze indywidualnego charakteru, kiedy zrobimy dla niej własną okładkę, dodamy zdjęcia, wycinki z gazet, umieścimy w niej inne symbole życia swojego i najbliższych. Całość później można obwiązać gumką recepturką czy wstążką i przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta książka doskonale sprawdza się również w pracy z młodzieżą i dziećmi, z którymi prowadzi się zajęcia dotyczące rodziny, poszukiwania własnej tożsamości i istotnych wartości. Wówczas stanowić będzie ona zbiór interesujących ćwiczeń do działania w grupie.

rodzina2

Misja: rodzinka jest książką, która staje się twoim dziełem już w momencie wpisania swojego imienia na jej początku. John-Paul Flintoff i Harriet Green podsuwają pomysły na zbieranie i zachowywanie wspomnień, motywują do rozmów i rodzinnych spotkań. To my decydujemy, jak ta książka będzie wyglądać, ile będzie mieć stron, jaka będzie jej okładka i co znajdzie się w jej wnętrzu. Każdy z nas jest jedyny i niepowtarzalny. Tak każda Misja: rodzinka nabiera indywidualnego charakteru, po opuszczeniu księgarni.

John-Paul Flintoff, Hariett Green, Misja: rodzinka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015. Tytuł oryginalny: The Family Project. Przekład: Ewa Elżbieta Nowakowska. ISBN: 978-83-08-06036-0.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz