GÓRA

Rodzice też ludzie

Wiele już powstało różnego rodzaju specjalistycznych opracowań, poradników i artykułów, w których możemy dowiedzieć się, jak dobrze wychować dziecko i jak być dobrym rodzicem. Dzięki nim możliwe staje się poznanie różnych sposobów wychowania, czasem pomocnych, czasem zupełnie nieprzydatnych, bo niesprawdzających się w realnym życiu. Czy jest jednak poradnik, w którym widzi się rodzica jak zwykłego człowieka, popełniającego błędy, ponoszącego porażki? Czy można wskazać taki poradnik, dzięki któremu nauczymy się odpowiedzialnego podchodzenia do dzieci, przy jednoczesnym zaspokojeniu własnych potrzeb? Myślę, że wszyscy rodzice, którzy chcą wychować dzieci na wartościowych i szczęśliwych ludzi, pozostając przy tym szczęśliwymi i spełnionymi, powinni przeczytać poradnik Krystyny Łukawskiej „Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci” (GWP, 2011).

O dużej wartości książki świadczy niewątpliwe sama postać autorki. Krystyna Łukawska jest absolwentką Instytutu Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i doświadczoną psychoterapeutką. Od dwudziestu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmuje się psychoterapią indywidualną, prowadzi warsztaty rozwoju indywidualnego dla starszych i młodszych. Jest ona także specjalistką pomagającą uwalniać się od wewnętrznych konfliktów, traumatycznych przeżyć, różnych niepokojów. K. Łukawska pomaga ludziom w osiąganiu szczęścia i spokoju. W swoim poradniku pokazuje, jak być szczęśliwym rodzicem, wychowującym szczęśliwe dzieci.

„Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci” jest pozycją, która wskazuje słabości i błędy rodziców, ale nie skupia się na nich, tylko na sposobach ich niwelowania. Odnajdziemy tutaj różne propozycje ćwiczeń, które pozwalają dorosłym na poznawanie samych siebie oraz pozbywanie się poczucia winy i wstydu. Autorka wskazuje jakie czynniki wpływają na nas, na nasze postrzeganie roli rodzica. Szkodliwe dla naszego życia przyzwyczajenia wynoszone z domu, są niezwykle trudne do wyrugowania. K. Łukawska nie wmawia, że dążenie do pozytywnych zmian jest łatwe. Przyznaje, że jej samej także było trudno niwelować negatywne wpływy. Przekonuje jednak, że dzięki ciężkiej pracy nad sobą, wczuwaniu się w swoje wnętrze, skupianiu uwagi na detalach dnia codziennego, można osiągnąć sukces.

Poradnik ten jest niezwykle mądrą książką, pokazującą jak nie popełniać błędów własnych rodziców, jak nauczyć się akceptować uczucia własne i innych, jak dbać o samego siebie, jak pomóc dzieciom w rozwijaniu ich potencjału, jak wymagać i nie ranić dzieci oraz wreszcie – w jaki sposób zbudować szczęście własnej rodziny. Mądrości zawarte w tym opracowaniu przez każdego z czytelnika będą odebrane w inny sposób, bo każdy z nas jest inny i każdy z nas żyje w innej rodzinie. Poradnik wszystkim czytelnikom pozwoli jednak w taki sam sposób poczuć się prawdziwymi ludźmi. Dzieci nie muszą widzieć w rodzicach ideałów, bohaterów bez skazy, powinny one dostrzec w dorosłych prawdziwych ludzi, bo to uczy najmłodszych odpowiedzialności za własne czyny, to pokaże im, że każdy z nas odpowiada za własne szczęście i każdy z nas na nie zasługuje.

Po przeczytaniu tego poradnika czytelnik wyzbywa się poczucia winy, wybacza sobie popełnione błędy, których zawsze się wstydził. Książka „Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci” podnosi poczucie własnej wartości i powoduje, że zaczynamy wierzyć, iż my także zasługujemy na szczęście. Uważam, że pogodzenie z samym sobą, wiara w możliwość osiągnięcia szczęścia, stają się fundamentem dobrego rodzicielstwa.

Łukawska Krystyna, Szczęśliwi rodzice – szczęśliwe dzieci, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2011. ISBN: 978-83-7489-207-0. 140 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz