GÓRA

Roboty w bibliotece!

Za nami niesamowite zajęcia! Magda, wolontariuszka pracująca w bibliotece i nasza przyjaciółka, obchodziła urodziny. Wszyscy pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki i dzieci, które biorą udział w zajęciach, wykonali dla niej kartki urodzinowe. Było mnóstwo radości i wzruszeń.

Następnie przeczytaliśmy kosmiczną opowieść – Fredek i jeden do pary Zofii Staneckiej. Jest to książka z serii Czytam i główkuję. Dzieci mogły poznać historię zabawnego robota i jego nowej przyjaciółki, Jagody.

Długo opowiadaliśmy też o wynalazkach. Najciekawsze z nich wybraliśmy z książki Bardzo ilustrowane historie. Wynalazki, nauka, astronomia. Ta książka jest kopalnią wiedzy na każdy temat. W ciekawy i zabawny sposób zaprezentowano w niej najważniejsze wynalazki, osiągnięcia naukowe i odkrycia astronomiczne.

Obejrzeliśmy picture booka – Roboty Pawła Kłudkiewicza. Dzięki niemu dzieci zostały zainspirowane do tworzenia własnego robota, który został wykonany w części plastycznej zajęć. Nim jednak do tego doszło, trzeba było poszerzyć wiedzę matematyczną i nabyć nowe umiejętności. Stało się to możliwe dzięki grze edukacyjnej 100 zabaw z robotem Eliotem. Dzieci rozwiązywały zadania znajdujące się na specjalnie przygotowanych kartach oraz w dołączonej do gry książeczce.

Dużo zabawy mieliśmy też podczas konstruowania robota – Fredka Bibliotecznego, którego można oglądać w oddziale dla dzieci na ul. Spółdzielczej 9.

Na kolejne zajęcia zapraszam w środę o 16.30!

Zofia Stanecka, Fredek i jeden do paryEgmont, Warszawa 2015. Ilustrator: Marta Szudyga. Zadania i zabawy matematyczne przygotowała: Maria Środoń. Seria: Liczę sobie. Edukacyjny Egmont. ISBN: 978-83-281-0554-6. 32 strony.

Bardzo ilustrowane historie. Wynalazki, nauka, astronomia, Papilon, Poznań 2016. Tytuł oryginalny: The Story of Inventions, The Story of Science, The Story of Astronomy and Space. Tłumacz: Dariusz Kuwik, Wojciech Nowicki, Dorota Graboń. ISBN: 978-83-271-1584-3. 292 strony. Grupa Wydawnicza Publicat.

Paweł Kłudkiewicz, Roboty, Babaryba, Warszawa 2016. ISBN: 978-83-62965-38-0. 14 stron. Strony kartonowe.

Bożena Dybowska, Anna Grabek, 100 zabaw z robotem Eliotem, Kapitan Nauka, Warszawa 2016. Ilustracje: Danka Fukowska. ISBN: 978-83-7788-713-4. Dla dzieci w wieku 5-6 lat. 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz