GÓRA

Roald Dahl – twórca dobrych myśli

Miłośnicy prozy Roalda Dahla z niecierpliwością czekają na kolejne wydania jego książek. Z chęcią sięgną więc po zbiór trzech opowiadań Przeogromny krokodyl i inne zwierzęta. 3 opowiadania dla najmłodszych. Znajdą w nim historie, dzięki którym uwierzą, że trzeba czynić dobro.

Kolejne już pokolenie małych czytelników sięga z radością po teksty pisane przez Roalda Dahla. Jestem przekonana, że powodem tak dużego sukcesu pisarza jest jego umiejętność zaskakiwania w każdej z tworzonych opowieści. W kreowanych przez niego przestrzeniach nic nie jest oczywiste, nie ma tematów tabu, tak jak nie ma ich w dziecięcej zabawie – szczerej i doskonale odwzorowującej otaczającą małych odbiorców rzeczywistość. Prawda przekazywana w tekstach Dahla sprawia, że dzieci silnie przeżywają opowiadaną historię i dzięki temu doskonale rozpoznają jej wartość.

Nie może być inaczej, kiedy Przeogromny Krokodyl wyraźnie oznajmia, że jego marzeniem jest pożarcie kilkorga dzieci. To przerażające pragnienie dziwi inne zwierzęta w dżungli, które za wszelką cenę postanawiają mu przeszkodzić w realizacji wyznaczonego celu. Czy uda im się zniweczyć chytre podstępy Przeogromnego Krokodyla? W zbiorze znajduje się także wznowienie opowiadania Żyrafa, Peliś i ja. Jest to przepiękna opowieść o tym, że dobro zawsze wygrywa. Tytułowi bohaterowie książki przekonują się, że w najtrudniejszej sytuacji, los może zaskoczyć i spełnić najbardziej nierealne marzenia. Nawet jeśli jest to pragnienie posiadania własnego sklepu ze słodyczami. W nowym zbiorze znajdziecie również opowiadanie Magiczny palec – w którym w zaskakujący sposób myśliwi nagle zmienią miejsca ze swoimi ofiarami. Bo okazuje się, że dopiero groźba utraty własnego życia, może zmienić poglądy.

Piękne wydanie tej książki, ze znanymi chyba wszystkim miłośnikom opowieści Roalda Dahla, ilustracjami Quentina Blake’a, sprawi, że kolejne pokolenie małych czytelników dołączy do znacznego już grona wielbicieli prozy tego pisarza. Autor zwykł mówić: Jeśli masz dobre myśli, twoja twarz promienieje nimi jak słońce i zawsze cudownie wyglądasz. Tam gdzie dobro wygrywa, tworzą się dobre myśli. Trzeba więc czytać książki Roalda Dahla – także dla cudownego wyglądu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roald Dahl, Przeogromny krokodyl i inne zwierzęta. 3 opowiadania dla dzieci, Znak emotikon, Kraków 2018. Tytuł oryginalny: The Enormous Crocodile + The Giraffe and the Pelly and Me + The Magic Finger. Tłumaczenie: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk. Ilustracje: Quentin Blake. ISBN: 978-83-240-4946-2. 144 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz