GÓRA

Richard Paul Evans o życiu po stracie!

Richard Paul EvansKiedy człowiek traci wszystko, nie wie, dokąd się udać i jak dalej żyć. W takiej sytuacji Richard Paul Evans widzi jedno rozwiązanie. Gdy nie masz dokąd pójść, ruszaj w drogę* – to fragment z dziennika Alana Christoffersena, głównego bohatera Ścieżek nadziei, które zamykają serię Dzienniki pisane w drodze.

Richard Paul Evans jest dobrze znany i chętnie czytany przez polskich odbiorców. Kolory tamtego lata czy Stokrotki w śniegu to opowieści, o których słyszało wielu. Ścieżki nadziei są częścią cyklu – Dzienniki pisane w drodze. Stanowią przejmującą powieść drogi, relację z podróży. Znajdziecie w niej głęboką analizę psychologiczną mężczyzny, który stracił wszystko. Kiedy był małym chłopcem, przeżył śmierć ukochanej matki. Później, po tragicznym wypadku, odeszła jego żona. Odebrano mu też dom i firmę. Nie miał dokąd pójść i nie wiedział, co dalej zrobić ze swoim życiem. Ruszył więc w drogę. Zdecydował się na wędrówkę przez całe Stany Zjednoczone. Ścieżki nadziei są opowieścią o końcowym etapie tej podróży. Dlatego też można uznać ją za najbardziej wartościową, bo podsumowującą, bo pokazującą, że samo dojście do celu, jest tylko początkiem kolejnej podróży.

Ścieżki nadziei stają się więc pewnym symbolem drogi życia każdego człowieka. Wszyscy przeżywamy chwile szczęścia, ale musimy też zmagać się z różnymi przeciwnościami. Najważniejsze, by iść dalej, by nie rezygnować z życia. Alan załamuje się. Do samego końca podróży doświadcza kolejnych strat i rozstań. Richard Paul Evans pokazuje czytelnikowi, jak ważne jest to, by nie zamartwiać się przeszłością i niepokoić o przyszłość. Trzeba cieszyć się każdym dniem, nie można żadnego zmarnować, bo nikt z nas nie wie, czy zostanie nam dany kolejny.

Historia Alana Christoffersena zmusza do zastanowienia nad własnym życiem. Daje wskazówki i pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Odejście najbliższych, bankructwo, kolejne rozstania stają się doświadczeniami, które czynią człowieka silniejszym. Ścieżki nadziei uzmysławiają, że poczucie straty nigdy nie zginie, ale nie powinno zatrzymywać człowieka w jego drodze do szczęścia.

Richard Paul Evans, Ścieżki nadziei, Między Słowami, Kraków 2017. Tytuł oryginalny: Walking On Water. Tłumaczenie: Hanna de Broekere. ISBN: 978-83-240-3726-1. 304 strony. Znak literanova. Wydawnictwo Znak.

* R. P. Evans, Ścieżki nadziei, Kraków 2017, s. 181.

 

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz