GÓRA
Klub ochrony orangutanow Majki

Ratujemy orangutany!

Za sześć lat, jeśli nic nie zrobimy, może umrzeć ostatni orangutan. To przerażające! Myślicie pewnie, że nie jesteście w stanie się temu przeciwstawić. Jest w Polsce dziewczynka, która postanowiła wziąć sprawę w swoje ręce. Założyła grupę w mediach społecznościowych i wydała książkę Klub Ochrony Orangutanów Majki. Ona nauczy was, jak być ekowojownikiem i jak można uratować zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Przede wszystkim, nie jemy produktów z olejem palmowym!

Jedna mała dziewczynka zaangażowała już mnóstwo dzieci oraz ich rodziców do walki o życie orangutanów i innych zwierząt, które mogą wkrótce wyginąć. Nosorożce, orangutany, delfiny i pszczoły. Za kilka lub kilkanaście lat ich już nie będzie. Musimy temu zapobiec! Majka założyła grupę na facebooku Klub Ochrony Orangutanów Majki. Zachęca tam przede wszystkim do rezygnowania z tych produktów, które mają w swoim składzie olej palmowy. Ten składnik kojarzył nam się głównie z kremem czekoladowym albo batonikami. Majka, jak prawdziwy ekodetektyw, odkryła, że znajduje się on również w kosmetykach kolorowych, w płynach do kąpieli czy odżywce do włosów. Trudno w to uwierzyć. Jeśli przeczytacie Klub Ochrony Orangutanów Majki dowiecie się więcej o tym, co nam szkodzi i z czego powinniśmy rezygnować, żeby ratować zagrożone zwierzęta. 

Chciwość współczesnego człowieka powoduje, że orangutany tracą możliwość życia w naturalnym środowisku. Mieszkają na dwóch wyspach – Borneo i Sumatrze. Majka wybrała się na pierwszą z nich, która kiedyś niemal w całości była pokryta drzewami. Dziś zajmują one ledwie połowę wyspy. Lasy deszczowe są niszczone, aby pozyskać z nich drewno oraz na rzecz wielkich plantacji palm olejowych. Majka nie może się zgodzić, żeby różne gatunki mieszkających tam zwierząt, traciły swój dom. Postanowiła działać i do działania zachęca wszystkich, którzy myślą w podobny sposób.

Klub Ochrony Orangutanów Majki to opowieść o zagrożonym gatunku zwierząt, ale też baza wiedzy na temat tego, jakie ekonawyki pomagają w ratowaniu świata. Jeśli kupicie tę książkę, 1% dochodu z jej sprzedaży zostanie przekazany na wspieranie działań Orangutan Appeal UK. Można też zapisać się do klubu i tam uczyć się, jak poszukiwać produktów, które nie zawierają oleju palmowego oraz czym można je zastępować. Jeśli ktoś mówi, że jedno dziecko nie jest w stanie zmienić świata, nie wierzcie mu. Majka przekonała mnie, że dzieci mogą naprawdę wiele!

Szczegółowe informacje

Autor:Maja Mulak
Tytuł:Klub Ochrony Orangutanów Majki. Razem uratujmy świat
Wydawnictwo:Znak emotikon
Miejsce:Kraków
Rok wydania:2019
ISBN:978-83-240-5154-0
Strony:176

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz