GÓRA

Rany Julek, czyli jak rozkochać dzieci w Tuwimie!

Rany Julek!Rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima, co sprawiło, że w ostatnich miesiącach na polskim rynku wydawniczym pojawiło się wiele książek, w których opowiada się o tym znakomitym twórcy. Trudno jest znaleźć drugiego poetę, który potrafiłby w tak doskonały sposób łączyć ze sobą słowa, bawiąc i ucząc zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pewnym hołdem złożonym pisarzowi jest z pewnością opowieść dla młodszych czytelników, „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek z uwielbianymi przeze mnie ilustracjami Joanny Rusinek.

Kiedy czyta się tę książkę, dochodzi się do wniosku, że podobna powinna powstać o każdym z polskich pisarzy. Mali czytelnicy poznawaliby dzięki temu ich biografie, nie nudząc się i zapamiętując z nich więcej szczegółów, niż z tradycyjnych, szkolnych biogramów. Agnieszka Frączek w doskonały wręcz sposób przedstawiła dzieciństwo artysty, sprawiając, że dzieci będą zachwycone postacią Julka, a przez to chętniej sięgać będą pod utwory dorosłego już Juliana.

Rany Julek! Fragment„Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” to znakomita lektura, która przede wszystkim będzie bawić czytelników. Dopełnieniem historii życia twórcy stają się zabawne wierszyki i żarciki, które znaleźć można na każdej niemal stronie. Muszę jednak ostrzec rodziców. Jeśli po przeczytaniu tej książki przez wasze dziecko, w domu pojawią się zaskrońce lub inne żyjątka, jeśli usłyszycie odgłosy wybuchów w jego pokoju lub zobaczycie dzieci spuszczane na sznurze od bielizny z balkonu, będzie to oznaczać, że Julek Tuwim zyskał sobie fanów i naśladowców pośród współczesnych, młodych czytelników. Radzę więc czytać tę opowieść wspólnie z dziećmi i odpowiednio im wszystko tłumaczyć. Tuwim doprowadził do niejednej katastrofy. Oby nie przyczynił się do kolejnych w waszych domach.

Doskonale treść książki została uzupełniona przez charakterystyczne dla Joanny Rusinek ilustracje. Po zakończeniu czytania, dzieci będą wielokrotnie wracać do tej lektury, choćby po to, by oglądać zabawne i intrygujące rysunki.

Książka „Rany Julek!” Agnieszki Frączek powinna być pierwszym spotkaniem dzieci z Julianem Tuwimem. Po przeczytaniu tej opowieści, zarówno poeta, jak i jego poezja zyskają sobie rzesze fanów wśród współczesnych dzieci i dorosłych!

Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Literatura, Łódź 2013. Ilustracje: Joanna Rusinek. ISBN: 978-83-7672-219-1. 80 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz