GÓRA

Pyszna zabawa!

Co by tu wtrąbić?Frytki, chałka, słodki tort bezowy. Ślinka cieknie, kiedy tylko się o nich pomyśli. Ale każde zdrowo odżywiające się dziecko wie, że jest to menu, po które sięgają słonie głodomory, hodujące sobie wielkie brzuchy. „Co by tu wtrąbić?” zaprasza dzieci do smakowitej gry. Na każdej z kartonowych kartek znaleźć można zabawną ilustrację i rymowankę, które w przewrotny sposób pokazują małym czytelnikom, jak należy się odżywiać i jednocześnie uczą ich nazw dni tygodnia.

Nie będę ukrywać, że każdą książkę Oli Cieślak czytamy i oglądamy z radością. Radość ta wynika nie tylko z tego, że pisze i rysuje piękne oraz pouczające historie, bo także zawsze w jej pracach odnaleźć można dużą dozę dobrego humoru. Jeśli nie znacie jeszcze tej autorki, musicie zajrzeć na jej stronę i fanpage’a. „Co by tu wtrąbić?” przewrotnym tytułem i ilustracją na okładce przekonuje, że czytając tę książkę, będziemy się świetnie bawić.

Bohater opowieści, słoń głodomor, ma specyficzne upodobania kulinarne. Je potrawy wysokokaloryczne, słodkie i tuczące – frytki, bezy, mannę z miodem czy pizzę. Mali czytelnicy przyglądają się tym daniom i nie dają się nabrać. Większość z nich wie, że takie menu przynieść może katastrofę. Chyba, że od czasu do czasu pączki zamieni się na pompki. Bo któż jest w stanie odmówić sobie zawsze takich pyszności? Ta przewrotna lekcja zdrowego stylu życia nie jest jednak jedyną wartością “Co by tu wtrąbić?”. Dzieci biorąc udział w zabawnej grze, do jakiej zaprosiła ich autorka, delektują się ilustracjami, odbierają je wszystkimi zmysłami, poznają trudne słówka – często pochodzące z obcych języków – poszerzając tym samym zasób własnego słownictwa i kiedy już zamykają książkę, okazuje się, że do tego doskonale posługują się nazwami dni tygodnia. Prawda, że to pyszna nauka?

Ola Cieślak po raz kolejny dostarczyła dzieciom wielu powodów do uśmiechu. Rozśmiesza zabawnymi ilustracjami i rymowankami. A kiedy mały czytelnik zauważa, jak dużo się nauczył, będzie odczuwał radość i satysfakcję. „Co by tu wtrąbić?” przekonuje, że czytanie książek dla dzieci jest najlepszym sposobem na poprawę humoru.

Ola Cieślak, Co by tu wtrąbić?, Dwie Siostry, Warszawa 2015. Ilustracje: Ola Cieślak. ISBN: 978-83-63696-46-7. 24 strony.

Co by tu wtrąbić? Fragment

Co by tu wtrąbić? Fragment

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!