GÓRA

Pyszna książka

CzosnyczkaUwielbiam wieczory spędzane z rodziną na rozmowach przy stole. Dzielimy się wówczas nie tylko jedzeniem, bo także ciekawymi historiami. Opowiadamy o codziennych przygodach, mówimy, co dobrego i złego nas spotkało. Tak kończył się dzień w domu rodziców i tak kończy się dziś w moim. O przyjemności, jaką daje biesiadowanie, jedzenie oraz siedzenie z rodziną przy stole, przypomina ciepła i smaczna książka Małgorzaty Kosińskiej-Pułki – Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki.

Małgorzata Kosińska-Pułka napisała książkę, którą śmiało można nazwać ciepłą i uroczą. Jest to zbiór opowieści przypominających wspomnienia z dzieciństwa, zwłaszcza te z wyjazdów na wieś, gdzie wszystko pachnie świeżością, słońcem, jabłkami zrywanymi z drzewa, ciepłym jeszcze chlebem i samodzielnie robionym smalcem. W opowiadane historie wplecione zostały przepisy, które odbiera się wszystkimi zmysłami. Tak choćby czas spędzany z dziadkami zawsze przecież kojarzy się z ciekawymi opowieściami, z baraszkowaniem w pościeli i zapachem zupy. Tu jest to czosnyczka, proste danie, które nadaje się zwłaszcza na rozgrzanie po przemarznięciu oraz na zakatarzone i przeziębione dni*.

Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki jest więc zbiorem opowieści i przepisów, które przypominają, jak wielką wartość ma rodzina i czas wspólnie spędzany z najbliższymi. Małgorzata Kosińska-Pułka wzrusza i jednocześnie wprowadza czytelnika w pozytywny nastrój, skłaniający do refleksji nad własnym życiem. Doskonałym dopełnieniem tekstu stają się wspaniałe ilustracje Katarzyny Boguckiej. Dzięki nim oraz opowieściom pisarki czytelnik przeniesiony zostaje do krainy dzieciństwa, przestrzeni ze snów i wspomnień.

Książka Małgorzaty Kosińskiej-Pułki spodoba się dzieciom, ale jej prawdziwą wartość dostrzegą zwłaszcza dorośli. Będą wspominać i opowiadać o daniach z przeszłości oraz o sobie tylko znanym, magicznym nastroju panującym przy rodzinnym stole. Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki przypomni o wartości spędzania czasu wolnego z najbliższymi i być może zmotywuje do wspólnego gotowania.

Małgorzata Kosińska-Pułka, Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki, Wilga, Warszawa 2015. Ilustracje: Katarzyna Bogucka. Grupa Wydawnicza Foksal. ISBN: 978-83-280-2411-3. 94 strony.

* Małgorzata Kosińska-Pułka, Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołykiWilga, Warszawa 2015, s. 60.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz