GÓRA

Przyjaźni nie kupisz za pieniądze

Nie jest łatwo znaleźć prawdziwego przyjaciela, jeśli jest się bardzo bogatym. Przekonać mógł się o tym Józek Burak, syn jednego z najzamożniejszych ludzi na świecie. Pieniądze sprawiły, że wiele osób chciało być blisko niego, ale nikt nie mógł mu zaoferować prawdziwej przyjaźni.

W dniu dwunastych urodzin Józek, główny bohater Małego Miliardera Davida Walliamsa, otrzymał od taty czek na dwa miliony funtów. On jednak nie pragnął pieniędzy. Marzył o jednym. Chciał w końcu spotkać prawdziwego przyjaciela. Poprosił o zapisanie do publicznej szkoły, w której długo nie przyznawał się, że jest bogaczem. Był wyśmiewany i nękany przez rówieśników – co związane było zwłaszcza z tym, że był bardzo gruby. Szybko jednak jego tajemnica wyszła na jaw, a misternie ułożony plan legł w gruzach. Stracił jedynego przyjaznego mu kolegę, Boba, ponieważ Józek nie mógł pozbyć się nawyku ze swojego wcześniejszego życia – wydawało mu się, że wszystkie problemy może pokonać za pomocą pieniędzy.

David Walliams, pisarz bardzo dobrze już znany polskiemu czytelnikowi dziecięcemu, pokazał, czym jest prawdziwa przyjaźń. Ale też, jak trudne jest życie dzieci, które w jakiś sposób odstają od grupy – są grube, mają gorsze osiągnięcia w szkole, są zbyt bogate lub biedne. I choć w książce nie brakuje dobrego humoru, wielu z was zasmuci się z pewnością nad losem bohaterów, ale też może mali czytelnicy zastanowią się nad tym, jak są traktowani w szkole ich rówieśnicy.

Mały miliarder Davida Walliamsa to przede wszystkim zabawna opowieść o życiu współczesnych nastolatków. Jest to również piękna historia o prawdziwej przyjaźni, która przychodzi, kiedy kończy się wielkie bogactwo. Fani książek Davida Walliamsa nie będą zawiedzeni. To jest kolejna naprawdę dobra książka pisarza, pojawiająca się na polskim rynku wydawniczym.

David Walliams, Mały miliarderDom Wydawniczy Mała Kurka, Piastów 2017. Ilustracje: Tony Ross. Tytuł oryginalny: Billionaire Boy. Przekład: Karolina Zaremba. ISBN: 978-83-62745-27-2. 288 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz