GÓRA

Przyjaźń jest piękna!

ignatekIgnatek jest kościotrupkiem. Choć stanowi symbol śmierci i świata umarłych, staje się też bohaterem książki, w której jest tyle życia, że można byłoby nim obdarować dziesiątki innych historii.

Ignatek szuka przyjaciela jest jedną z najpiękniejszych opowieści o przyjaźni, jaką przeczytałam. Wywołuje najsilniejsze emocje – wystarczy, że spojrzysz na okładkę książki i już wiesz, o czym piszę. Tekst w najprostszych słowach opowiada o sprawach najważniejszych, a szata graficzna zachwyca. Razem stanowią piękną całość, która przynosi pocieszenie. Bo choć trudno dziś znaleźć prawdziwego przyjaciela, jakiś gdzieś z pewnością na każdego z nas czeka.

Pewien kościotrup i pewna dziewczynka marzyli o jednym. O prawdziwym przyjacielu. Ignatek stracił ząb, podobnie ząb straciła dziewczynka. On potrzebował go, by być mniej strasznym, zaś ona chciała swój zakopać, by mogło się spełnić jej największe marzenie. Nie trzeba chyba pisać, co się wydarzyło później. Najważniejsze jest, że każdy znalazł to, czego szukał.

ignatek-szuka-przyjaciela_fragm

Nim jednak do tego doszło, w kilku słowach i pięknych ilustracjach została przedstawiona istota prawdziwej przyjaźni. Dzieci będą zachwycone zdjęciami wycinanek i kolaży Pawła Pawlaka, które wydają się żyć i są bardziej sugestywne niż niejedna kreskówka. Wszystko to składa się we wspaniałą opowieść o przenikaniu się światów pozornie od siebie oddalonych, o poszukiwaniu szczęścia i spełnianiu marzeń.

Do Ignatka… ciągle się wraca. Mali bohaterowie wzruszają i rozśmieszają. Paweł Pawlak oddał w ręce czytelników tekst, który pobudza w odbiorcy głęboko skrywane uczucia, dlatego długo nie pozwala o sobie zapomnieć. I zdradzę sekret. Jeśli zasmuciłeś się i zadumałeś, patrząc na okładkę książki Ignatek szuka przyjaciela, zamykając ją, będziesz się do siebie uśmiechać.

ignatek-szuka-przyjaciela_fragm_rozklad

Paweł Pawlak, Ignatek szuka przyjaciela, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-10-12972-7. 40 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz