GÓRA

Przyjaciółka dzieci

Danuta Wawilow dzieciomDanuta Wawiłow była małą dziewczynką, kiedy postanowiła, że zostanie pisarką. Widać to w jej utworach. Wydają się być bowiem pełne pasji, miłości do literatury i świata, zdają się być wyrazem spełniania marzeń, nie byle jakich, bo tych najwcześniejszych, dziecięcych. Dziś każdy mały i duży czytelnik może delektować się rymowankami i krótkimi prozami pisarki, wydanymi w pięknej oprawie, bo w ramach serii Z Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia, a wiecie, że seria ta jest jedną z najpiękniejszych. „Danuta Wawiłow dzieciom” przenosi najmłodszych i dorosłych w przestrzeń marzeń, nadrealności, a czasem poruszającej wręcz realności… Jeśli chcecie dowiedzieć się prawdy o życiu, potrzebach i uczuciach dzieci, koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Natalia Usenko, córka pisarki, we Wstępie wspominała:

Na dwunastym piętrze bloku na warszawskich Jelonkach, między Niebem a Ziemią, ponad falami polityki i „jedynie słusznych ideologii”, dwójka poetów i ich dzieci żyła we własnym magicznym świecie, pełnym zwierzaków, książek, muzyki, folkloru z różnych stron świata i wspólnie pisanych wierszy, których tworzenie stanowiło naszą ukochaną rozrywkę.

Taki świat stworzyć mogli tylko ludzie wrażliwi na potrzeby dzieci i doskonale znający ich sposób patrzenia na życie. Kiedy czyta się wierszyki i opowiadania Danuty Wawiłow, można mieć wrażenie, że pisarka wcześniej wsłuchiwała się w dziecięce opowieści, podglądała zabawy najmłodszych oraz tworzone podczas nich przestrzenie.

Przez to też i współczesne dzieci doskonale bawią się, podczas czytania wierszy i opowiadań Danuty Wawiłow. Zwłaszcza w poezji przychodzi im się zetknąć z czasem dziwną, oniryczną wręcz rzeczywistością, w której jedno słowo, jeden element staje się pretekstem do przeniesienia w nową, jeszcze bardziej udziwnioną przestrzeń. Wszystko w niej dzieje się zatem tak, jak w dziecięcej zabawie, dziecięcej zmyślonej opowieści, czy śnie najmłodszych. Pisarka uczy rodziców, by pozwalali dzieciom na ich twórcze myślenie i działanie. Pozwala małym czytelnikom wymyślać nierealne historie, nie gani, kiedy zmyślają, pokazuje jak bardzo są nieszczęśliwe, kiedy ogranicza się ich wyobraźnię i kreatywność. Danuta Wawiłow wielokrotnie też przestaje tworzyć nierzeczywiste światy i opisuje jak najbardziej realne życie. Pokazuje bohaterów wyśmiewanych i odrzucanych, nieustannie ze sobą rywalizujących, niezrozumianych i samotnych. Na tym właśnie polega fenomen twórczości pisarki. Potrafi w niej poruszyć wszystkie dotykające najmłodszych sprawy. Wrażliwa na ich potrzeby, tworzy światy, w których doskonale się czują, ale też pokazuje rzeczywistość, w której żyją, by im uświadomić, co jest dobre i złe.

Moja WawiłowNie można tu nie wspomnieć i o pięknych ilustracjach wykonanych przez Jolę Richter-Magnuszewską. Doskonale oddają one dziwność, czasem wręcz nadrealność przestrzeni lirycznej i świata przedstawionego opowiadań Danuty Wawiłow. Razem z tekstem tworzą przejmującą i niekiedy wręcz wzruszającą całość. Jeśli do tego dodać piękne wydanie tej książki, trudno sobie wyobrazić twórczość Danuty Wawiłow bez ilustracji Joli Richter-Magnuszewskiej i oprawy wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Wiersze i opowiadania Danuty Wawiłow oddają dziecięcy sposób postrzegania rzeczywistości. Pełno w nich dziwności i zniekształceń. Świat snu przemieszany zostaje z realnością. Nie brak tu i dobrego humoru, elementów zabaw oraz spraw najważniejszych i jak najbardziej realnie dotykających także współczesne dzieci. W pisarce mogą one odnaleźć przyjaciela, który doskonale je rozumie, szanuje i dba o to, by jak najdłużej pielęgnowały w sobie dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość.

Danuta Wawiłow, Danuta Wawiłow dzieciom, Nasza Księgarnia, Warszawa 2013. Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska. Wstęp: Natalia Usenko. ISBN: 978-83-10-12401-2. 280 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz