GÓRA

Przygody pluszowych przyjaciół dzieci – Recenzja

Czy jest na świecie człowiek, który nie miał swego ukochanego misia w dzieciństwie? Czy jest ktoś, komu nie mięknie serce, kiedy widzi rozkosznie uśmiechającego się lub posiadającego smutną minkę pluszaka? Ileż to razy widzieliśmy dzieci rozmawiające ze swoimi maskotkami, opowiadające im o swoich obawach i zapraszające je do najbardziej emocjonujących oraz „niebezpiecznych” zabaw. Dorośli widząc takie sceny, wzdychają, wspominając własne dzieciństwo. Okazuje się, że z podobnymi sytuacjami możemy spotkać się na całym świecie. Aniela Cholewińska-Szkolik w swojej książce „Bajki o misiach z czterech stron świata” (Book House, 2011) zaprasza dzieci i ich rodziców do uczestnictwa w ekscytujących przygodach, w których głównymi bohaterami stają się pluszaki.

Nie bez przyczyny zachęcam do czytania „Bajek o misiach z czterech stron świata” dzieci i dorosłych. Wspólne czytanie z rodzicem, stanie się z pewnością niezapomnianą i pouczającą przygodą. Małym dzieciom będzie trzeba wytłumaczyć, z jakiego kraju pochodzi dany miś. Bajka straci swój wyraz, jeśli czytelnik lub słuchacz nie będzie wiedział, z czego słynie Paryż, dlaczego w tekście mowa jest o chińskich latawcach w kształcie smoków lub czemu na obrazku widnieje miś siedzący pod drzewem kwitnącej wiśni. „Bajki o misiach z czterech stron świata” stają się zatem doskonałym pretekstem do rozmów na temat różnych narodów, kultur i religii.

Książka Anieli Cholewińskiej-Szkolik jest zatem zbiorem bajek, w których czytelnik pozna jaka jest wartość prawdziwej przyjaźni, jaka jest moc dziecięcej wyobraźni oraz więzi rodzących się między człowiekiem i misiem. Dzieci poznają także zwyczaje i tradycje pielęgnowane w różnych krajach. Przede wszystkim jednak przyjdzie im przeczytać albo wysłuchać opowieści o niezwykłych przygodach dzieci i ich ukochanych pluszaków, choć nie tylko, bo pojawiają się tu również prawdziwe niedźwiedzie żyjące na różnych kontynentach. Wybierając tę książkę, czytelnicy spędzą czas z interesującą ich opowieścią, zaś rodzice będą mieć pewność, że do małych rączek trafiła opowieść nie tylko wywołująca wiele pozytywnych emocji, bo także pouczająca. Dużą radość sprawią czytelnikom piękne ilustracje Marty Kurczewskiej, zachęcające do namalowania własnej przytulanki.

Czytając „Bajki o misiach z czterech stron świata”, dzieci przeżyją wraz z pluszowymi bohaterami ekscytujące przygody, nauczą się co to miłość, przyjaźń i lojalność. Z pewnością także mały czytelnik spojrzy na swojego misia inaczej niż dotychczas. Może pluszak przemówi do niego dzisiaj nie tylko w wyobraźni…

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz