GÓRA

Przygoda, którą Twoje dziecko będzie pamiętać całe życie!

Są rzeczy, które trzeba zrobić przynajmniej raz w życiu. Jeśli nie wspinałeś się nigdy na drzewo, nie ulepiłeś bałwana albo nie spędziłeś nocy w namiocie, nie poznałeś smaku prawdziwej przygody. Masz ochotę na przeżycie czegoś naprawdę emocjonującego? Weź do ręki 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat Pierdomenico Baccalario i Tommaso Percivale.

Autorzy książki proponują 50 misji, dzięki którym dziecko będzie mogło nazwać się prawdziwym poszukiwaczem przygód.  50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat zmotywuje do poznawania świata z różnych punktów widzenia. Można oglądać go z wysokiego drzewa, przyglądając się niebu w nocy lub dzięki wędrówkom w lesie. Autorzy książki zamieścili w niej mnóstwo ciekawostek i pokazali, jak praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę. Najwięcej misji wykonacie latem, podczas wakacyjnego urlopu. Ale są też takie, z realizacją których trzeba poczekać na zimę. Bo tylko wtedy można na przykład ulepić bałwana lub rzucać się śnieżkami.

Trudniejsze z misji wymagają pomocy rodziców lub innych dorosłych. Takie zadania zostały specjalnie oznaczone. Po każdym znajduje się też notatka, w której Pierdomenico Baccalario i Tommaso Percivale piszą, jakie emocje i doznania towarzyszyć będą dzieciom podczas wykonywania każdej misji. A wierzcie mi, wielu z nich nie da się zapomnieć. W książce 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat znajdziecie też miejsce na opisanie każdego zadania, na przyklejenie skarbów, zdobytych w czasie wykonywania misji lub narysowanie obrazków. Co szczególnie istotne, nie brakuje tu też propozycji lektur, które powinien przeczytać każdy poszukiwacz przygód.

50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat to jest jedna z moich ulubionych książek. Motywuje czytelników do aktywnego wypoczynku, w sposób jaki ja to robiłam, kiedy byłam dzieckiem. Mieszkałam na wsi, więc miałam możliwość chodzenia po drzewach, nocowania w ogrodzie lub lesie, spotykałam dzikie zwierzęta czy robiłam igloo. Jeśli rodzice uważają takie zabawy za niebezpieczne, mogą dzieciom w nich towarzyszyć. Z pewnością sami przeżyją wspaniałą przygodę!

Pierdomenico Baccalario, Tommaso Percivale, 50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat, Mamania, Warszawa 2017. Tytuł oryginalny: Il manuale delle 50 avventure da vivere prima dei 13 anni. Tłumaczenie: Alicja Paleta, Barbara Sosnowska. Ilustracje: Antongionata Ferrari. ISBN: 978-83-65796-09-7. 172 strony. Grupa Wydawnicza Relacja.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz