Przetrwać w rodzinie, czyli jak żyć w czasach kryzysu
Wielu z nas trudno jest się dogadać z rodzeństwem. Wielu tkwi w nieustannym konflikcie z rodzicami albo teściami. Faktem jest też wciąż rosnąca w naszym kraju liczba rozwodów. Nie radzimy sobie więc również w związkach małżeńskich i pozamałżeńskich. Prof. Bogdan de Barbaro i Danuta Kondratowicz starają się pokazać, co jest podstawą rodzinnych zatargów. I jak tu się dogadać?! to książka, która nie tylko pomoże uporać się z tymi trudnościami, bo także poszerzy Twoje spojrzenie na drugiego człowieka.
I jak tu się dogadać?! podzielona została na trzy części. Pierwsza dotyczy skomplikowanych relacji rodzeństwa. Druga odnosi się do problemu kryzysu patriarchatu. W trzeciej z kolei autorzy książki wyjaśniają, jakie trudności mogą pojawiać się w rodzinach patchworkowych. W każdej części tekstu najpierw prof. Bogdan de Barbaro relacjonuje przykładowe sesje terapeutyczne. Następnie odpowiada na pytania Danuty Kondratowicz, próbującej dociec, co jest istotą problemu, jakie są jego przyczyny i jak może sobie z nimi poradzić każdy z nas. Dodać trzeba, że prof. Bogdan de Barbaro jest znanym i cenionym w Polsce psychiatrą oraz psychoterapeutą, specjalizującym się w terapii rodzin. Danuta Kondratowicz jest dziennikarką, która pasjonuje się psychologią oraz rozwojem osobistym. Możesz mieć zatem pewność, że materiał zawarty w tej książce jest wartościowy pod względem merytorycznym. Dziennikarskie doświadczenie Danuty Kondratowicz sprawia też, że tekst ten dobrze się czyta zwykłemu odbiorcy.
W tytule, I jak tu się dogadać?!, pojawia się pytanie, które zawiera w sobie nadzieję, że dogadanie się we współczesnej rodzinie jest możliwe. Przekonują o tym autorzy książki, którzy jednocześnie dochodzą do wniosku, że nie jest to łatwe zadanie. O tym, jak patrzymy na świat, decyduje mnóstwo czynników. Na wiele z nich nie mamy żadnego wpływu. Ważne jest jednak, byśmy uświadomili sobie, jak bardzo obecni w nas są nasi przodkowie, także ci, którzy już dawno nie żyją*. Poszukiwanie wolności, tak trudne w naszej kulturze, musi więc zacząć się od uwolnienia od przodków. Nie chodzi o ich zanegowanie, ale o prawo do wyboru własnej drogi. Podobnie małżonkowie muszą sobie uświadomić, że nie są ze sobą, by spełniać własne oczekiwania. To też dotyczy rodziców i dzieci czy przyjaciół. Bogdan de Barbaro i Danuta Kondratowicz starają się pokazać, jak w terapii i codziennym życiu można nauczyć się rozumieć potrzeby drugiego człowieka i co robić, żeby w rodzinie, w związku znaleźć odpowiednio dobry balans między potrzebami własnymi i najbliższych.
Bogdan de Barbaro i Danuta Kondratowicz poszukują więc przede wszystkim odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule swojej książki. Co najistotniejsze i pocieszające, odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Najważniejsze, by się szanować, zrozumieć, nie ranić, być otwartym na drugiego**. I jak tu się dogadać?! nie daje łatwych odpowiedzi. Staje się jedynie podpowiedzią, bo każdy z nas jest inny i sytuacja rodzinna każdego z nas też jest inna. Sądzę jednak, że jeśli czytasz ten tekst i interesujesz się tą książką, zależy Ci na tym, by uporać się ze swoimi problemami rodzinnymi. Jeśli więc masz na względzie dobro swoich najbliższych warto, byś I jak tu się dogadać?! przeczytał.
Fot.: Bartłomiej Kwasek
Prof. Bogdan de Barbaro, Danuta Kondratowicz, I jak tu się dogadać?!, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017. ISBN: 978-83-08-06349-1. 262 strony
* B. de Barbaro, D. Kondratowicz, I jak tu się dogadać?!, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017, s. 223.
** s. 213.