GÓRA

Przemoc domowa w starciu z siłą kobiety!

Wystarczy przeczytać ogólnodostępne statystyki policyjne, żeby przekonać się, jak wiele kobiet doświadcza przemocy domowej. Nie jest ona właściwa tylko dla rodzin biednych, czy takich, w których pojawiają się uzależnienia. Jest problemem, który może dotyczyć każdej z nas. Edyta Włoszek napisała Ambasadorową dla kobiet, żeby uwierzyły, że mają w sobie dość siły, by żyć własnym życiem.

Edyta Włoszek w swojej książce, Ambasadorowa, opowiada historię kobiety, która najpierw żyła w niewoli toksycznej matki. Później uwikłała się w związek, w którym doświadczyła każdego rodzaju przemocy domowej. Powoli, ale konsekwentnie walczyła o swoją wolność. Dziś postać ambasadorowej Ewy motywuje kobiety do tego, by szukały drogi wyjścia z najtrudniejszych sytuacji.

Inspiracją do napisania książki stały się losy Beaty Gołaszewskiej, która spotyka się z czytelnikami Ambasadorowej, aby inspirować ich do poszukiwania w sobie siły, pozwalającej na wydostanie się z toksycznych rodzin i krzywdzących związków. Powieść powstała, żeby pomóc tym, którzy doświadczają przemocy w jakiejkolwiek postaci. Ewa, w pierwszoosobowej narracji, opowiada, jak wielkim rozczarowaniem była dla swojej matki, która nieustannie jej o tym przypominała. To matka namówiła ją na związek z ambasadorem. Mężczyzna pozbawił ją środków do życia, wykorzystywał seksualnie i krzywdził fizycznie oraz psychicznie. Ewa nie od razu zdecydowała się na odejście. Ale kiedy to zrobiła, udało jej się też wyrwać z toksycznego związku z matką. Historia ambasadorowej doda więc siły wielu kobietom, które również pragną zmienić swoje życie.

Chcę ostatecznie się z tym zmierzyć. Napisz to dla mnie. Myślę też o wszystkich innych kobietach, którym wydaje się, że nie potrafią być wolne* – to słowa tytułowej bohaterki powieści Edyty Włoszek. Każdy, kto doświadczył przemocy, znajdzie w tej książce cząstkę swojego życia. Trzeba zmierzyć się z tą opowieścią, żeby znaleźć szczęśliwe zakończenie dla swojej historii.

Edyta Włoszek, Ambasadorowa, Dlaczemu, Warszawa 2017. ISBN: 978-83-947251-2-9. 286 stron.

* Edyta Włoszek, Ambasadorowa, Dlaczemu, Warszawa 2017, s. 246.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz