GÓRA

Przede wszystkim bardzo dobrze przeczytane!

O Sherlocku Holmesie, o tekstach Arthura Conan Doyle’a napisano i powiedziano już chyba wszystko. Kto lubi opowieści detektywistyczne, chętnie będzie sięgał po prozę tego autora, ponieważ jest intrygująca, pełna dobrego humoru i dobrze napisana. Wielbicielom audiobooków i tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z książkami do słuchania, polecam serię cyklu o przygodach Sherlocka Holmesa. Wysłuchałam ostatnią, dziewiątą jego część i jestem zachwycona. Janusz Zadura pokazał, jak powinno się czytać książki, by słuchacz nie usnął po godzinie od uruchomienia odtwarzacza.

Sprawy Sherlocka Holmesa są ostatnią częścią wspominanej serii. Zawierają dwanaście opowiadań o przygodach sławnego detektywa. Wszyscy jego wielbiciele wiedzą, jak dobre to są teksty, jak wiele w nich intrygujących i zaskakujących wątków, przemieszanych z ironią i dużą dozą humoru. Zwroty akcji, bogactwo różnych typów bohaterów, odmienność emocji, momenty zaskoczenia i niebezpieczeństwa grożące postaciom w znakomity sposób oddane zostały przez Janusza Zadurę, który okazał się być doskonałym lektorem. Potrafi modulować głosem na wiele sposobów, potrafi oddać charakter ukazywanych postaci, z dużą wprawą i odrobiną żartu naśladuje głosy kobiece, co sprawia, że czytany tekst jest czytelny i zajmujący.

Trzeba więc stwierdzić, że cykl audiobooków o przygodach Sherlocka Holmesa pokazuje, jakich lektorów należy wybierać do czytania tekstów. Podczas słuchania „Spraw Sherlocka Holmesa” odbiorca nie czuje się znużony, nie umykają mu kolejne wątki i zdarzenia. Raczej to, co dzieje się poza słuchanym audiobookiem, w rzeczywistym życiu, na chwilę choć przestaje zajmować i pozwala odetchnąć od codziennego zabiegania.

Jeśli więc jesteś fanem audiobooków, nie pomiń cyklu o przygodach Sherlocka Holmesa. Dzięki niemu przyjdzie ci się zetknąć z dobrze napisanymi i przede wszystkim profesjonalnie opowiedzianymi historiami, które pozwolą ci na oderwanie się od czasem szarej i monotonnej codzienności. Jeśli natomiast dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z audiobookami, cykl ten będzie doskonałym przykładem dobrze zrobionej książki do słuchania. Mówić trzeba jednak przede wszystkim o mistrzowskim wykonaniu – bo trudno nazwać go zwykłym czytaniem – tekstów Arthura Conan Doyle’a przez Janusza Zadurę.

Posłuchaj fragmentu audiobooka

Szczegółowe informacje

Autor:Arthur Conan Doyle
Tytuł:Sprawy Sherlocka Holmesa
Tytuł oryginalny:The Casebook of Sherlock Holmes
Wydawnictwo:Biblioteka Akustyczna
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2014
Czyta:Janusz Zadura
Tłumaczenie:Ewa Łozińska-Małkiewicz
Format:Mp3
ISBN:9788378781998
Czas trwaniay:80

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!