GÓRA

Przeciw uprzedzeniom i dyskryminacji

Dziewczyna z białym psem to piękna opowieść o tolerancji, sile przyjaźni i o przywiązaniu, jakie pojawia się pomiędzy psem i człowiekiem. Anne Booth pokazała, że marzenia spełniają się w najmniej oczekiwanym momencie. A kiedy się już spełnią, mogą odkryć zaskakującą prawdę o nas samych i naszych najbliższych.

Główną bohaterką powieści jest nastolatka Jessie Jones. Dziewczyna mocno przeżywa wyjazd taty i chorobę babci. W tym samym czasie w jej życiu pojawia się wymarzony szczeniak, Snowy. Okaże się być on łącznikiem między współczesnością i tragiczną przeszłością babci. Anne Booth pokazała, jak niesprawiedliwe bywają stereotypowe opnie na temat innych, obcych przybyszów, ludzi, którzy w jakiś sposób różnią się od pozostałych. Uzmysłowiła, jak wiele zła przyniósł ze sobą nazizm i jak istotne jest, by wydarzenia czasów II wojny światowej nigdy się nie powtórzyły.

W Dziewczynie z białym psem nawołuje się do reagowania na najmniejsze przejawy uprzedzeń, a także rasizmu, homofobii i dyskryminacji. Uwrażliwia się czytelników na szkodliwe konsekwencje kierowania się stereotypami. Przekonuje się, jak istotne jest odpowiadanie na żarty, które dotyczą osób starszych i niepełnosprawnych. Anne Booth podkreśla godność i wartość każdego człowieka. Młodzi czytelnicy jej powieści uczą się nie tylko szacunku do innych osób, ale też dostają bardzo ważną lekcję historii, dotyczącą czasów II wojny światowej.

Dziewczyna z białym psem jest przede wszystkim opowieścią o dorastaniu i podejmowaniu pierwszych, prawdziwie dojrzałych decyzji. Jessie Jones przeżywa młodzieńczą miłość, musi zmierzyć się z odrzuceniem przez rówieśników, uczy się być prawdziwą przyjaciółką. Przede wszystkim jednak musi uporać się z dramatyczną przeszłością swojej rodziny. Anne Booth nie oszczędza bohaterów swojej powieści. Stawia ich przed wielkimi wyzwaniami, by pokazać, jak istotne są walka ze stereotypami i uznanie dużej wartości każdego człowieka.

Anne Booth, Dziewczyna z białym psem, Akapit Press, Łódź 2017. Tytuł oryginalny: Girl with a White Dog. Tłumaczka: Anna Dobroń. ISBN: 978-83-65345-47-9. 160 stron.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz