GÓRA

Promocja książki Kilar. Geniusz o dwóch twarzach w Stawisku

stawisko-logoMuzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza na promocję książki Kilar. Geniusz o dwóch twarzach Marii Wilczek-Krupy.

W czasie spotkania odbędzie się projekcja filmu Wojciech Kilar. Credo.
Będzie można porozmawiać również z reżyserem filmu, Zdzisławem Sowińskim.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego, o godz. 17.00.

Bilet normalny 10 zł, ulgowy 8 zł.

Event na Facebooku!

***

Wilczek-Krupa-Kilar-okladkaMaria Wilczek-Krupa, Kilar. Geniusz o dwóch twarzach, Znak, Kraków 2015. ISBN: 978-83-240-4044-5.  400 stron.

Człowiek zagadka – ogień i woda w jednej osobie. Pierwsza pełna biografia niepokornego kompozytora.

Żył poza schematami, z naturą pełną sprzeczności. Wojciech Kilar Mówił o sobie: jestem jak Dr Jekyll i Mr Hyde.

Zawsze wzbudzał emocje. Rozdarty między ojczyzną, którą kochał, a Hollywood – gdzie spełnił swój American dream. Potrafił pędzić jednym ze swoich mercedesów z szaleńczą prędkością, a potem, w domowym zaciszu, odmawiał żarliwie różaniec.

Serce oddał swojej żonie Basi. Nazywano ich najpiękniejszą parą w polskim świecie artystycznym.

Człowiek z krwi i kości. Uwielbiał drogie perfumy, eleganckie krawaty i podróże po świecie. Kochał książki i koty. Był jednym z największych twórców epoki. W muzyce pozostał wierny przede wszystkim sobie. Pisał dla kina i szczerze przyznawał, dlaczego to robi.

Owoce jego współpracy z Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim czy Francisem Fordem Coppolą na trwale zapisały się w historii światowego kina.

Ta pełna anegdot biografia nie mogłaby powstać, gdyby nie wielogodzinne rozmowy, które autorka odbyła z Mistrzem przed jego śmiercią. Jest świadectwem prawdy – może nie zawsze wygodnej, ale zawsze szczerej.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz