GÓRA

Problemy rodziny przyczyną dziecięcego gniewu – Recenzja

Rodzice borykający się z różnymi problemami wychowawczymi, mogą kupić dziś setki poradników, w których przedstawia się im przeróżne sposoby pozwalające zapanować nad trudnościami. Autorami tych poradników są wykształceni lekarze i pedagodzy albo czasem po prostu znani z mediów celebryci. Jak znaleźć publikację odpowiednią dla siebie? Każdy, kto chce wybrać naprawdę dobry poradnik, kto chce przeczytać napisany rzetelnie i w przystępny sposób tekst dotyczący dziecięcego gniewu, powinien sięgnąć po „Gniewne dziecko” Tima Murphy’ego i Loriann Hoff Oberlin (2011, Rebis).

Pragnę zwrócić uwagę przede wszystkim na autorów książki. Tim Murphy jest znanym profesorem pediatrii pracującym na Uniwersytecie w Pittsburghu. Z kolei Loriann Hoff Oberlin jest autorką wielu już książek, współpracującą z licznymi czasopismami. Są to ludzie doświadczeni i w niezwykle przystępny sposób dzielący się swoimi doświadczeniami z czytelnikiem. Tim Murphy pracuje z gniewnymi dziećmi od wielu lat, bardzo dobrze zna motywy i konsekwencje zdenerwowania młodych ludzi. U podstaw przedstawianego przeze mnie tekstu, leżą nade wszystko dwa założenia. W pierwszej kolejności autor przekonuje, że niezależnie od form jakie przybiera gniew dzieci, niezależnie od jego natężenia, jest on elementem niszczącym same dzieci, ale też rodziny, w których one mieszkają. Po drugie, źródeł gniewu nie należy jednak poszukiwać w samym dziecku, bowiem to, co dzieje się z nami teraz, ma swoje źródła w przeszłości. Autor uważa, że zaczynając pracę z dzieckiem, pragnąc mu pomóc, musimy najpierw przyjrzeć się sobie samym, naszym zachowaniom, wybieranym wartościom, naszym sposobom radzenia sobie z problemami. Tim Murphy nie przedstawia zatem cudownych metod, ale tak naprawdę jedną metodę główną, na bazie której ustalany winien być plan działania. Zapobiegając destrukcyjnemu gniewowi dziecka, musimy zniwelować wszelkie szkodliwe wpływy rodziny. Dziecko nieustannie naśladuje dorosłych, przygląda się temu, w jaki sposób oni sami radzą sobie ze złością. Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że w reakcjach dzieci dostrzeżemy nasze własne reakcje. Sądzę, że to jest największa wartość książki, bowiem „Gniewne dziecko” zmusza dorosłych nie do walki z samą złością dziecka, ale z jej przyczynami. Jedynie w taki sposób można osiągnąć sukces.

Książka Tima Murphy’ego i Lorian Hoff Oberlin przydatna jest nie tylko rodzicom, bo także wszystkim ludziom, którzy pracują z dziećmi. Znaleźć można tu wiele informacji na temat samej złości, cech i zachowań właściwych dzieciom gniewnym, przyczyn złości, strategii radzenia sobie z gniewem i właściwego dyscyplinowania dzieci. Przydatne są również rozważania dotyczące wpływu mediów i społeczeństwa na działania dzieci. W swej publikacji autorzy przyglądają się rodzinie, przedstawiając różne trudności, z którymi może się borykać. Wiele miejsca poświęcono tu także problemowi rozwodów. „Gniewne dziecko” staje się zatem nie tylko poradnikiem, bo przede wszystkim kopalnią wiedzy na temat problemów rodziny i wychowania dzieci.

Tim Murphy i Lorian Hoff Oberlin oddali w ręce czytelników tekst, który czyta się szybko i przyjemnie, mimo że w nim właśnie przyjrzeć można się wszystkim trudnościom trapiącym nasze własne rodziny. Wydaje się jednak, iż samo uświadomienie sobie istnienia problemów, staje się pierwszym krokiem do osiągnięcia domowej stabilizacji. „Gniewne dziecko” przede wszystkim daje nadzieję, pozwala uwierzyć, że także czytelnikowi dane będzie uporać się z destrukcyjnym gniewem dziecka.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz