GÓRA

Premiera Wandy na Big Book Festivalu!

Z Anną Kamińską spotkałam się w niedzielę, 25 czerwca, na Big Book Festivalu, gdzie swoją premierę miała jej książka Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Wydawnictwa Literackiego.

Jest to opowieść o Wandzie Rutkiewicz, trzeciej kobiecie i pierwszej Europejce, która zdobyła Mount Everest. Jako pierwsza kobieta na świecie weszła na szczyt K2. Tytułowa bohaterka książki Anny Kamińskiej jest pełna sprzeczności. Mówiono o niej: To była kobieta delikatna, a jednocześnie zołza[1] . To już kolejna, silna, poświęcająca się dla swojej pasji bohaterka książek tej pisarki. Simona Kossak i Wanda Rutkiewicz są do siebie bardzo podobne, o czym mówiła też na spotkaniu Anna Kamińska.

Rozmowę poprowadzili Anna Sańczuk i Maciej Ulewicz. Było to jedno z ważniejszych dla mnie wydarzeń Big Book Festivalu, ponieważ wzięli w nim udział bohaterowie książki Anny Kamińskiej. Byli to himalaista i zdobywca Mount Everestu, Leszek Cichy oraz alpiniści – Andrzej Piekarczyk i Marek Janas. Dodając do Panów Anię, która potrafi pięknie opowiadać o bohaterkach swoich książek oraz niesamowity klimat Big Book Festivalu, otrzymaliśmy możliwość uczestniczenia w magicznym spotkaniu. Mam nadzieję, że uda nam się zorganizować podobne w Grodzisku Mazowieckim. Zwłaszcza, że powstanie książki wiąże się z tajemniczym mieszkańcem tego miasta.

***

Zginę w górach — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę… Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze żmudzkiego uporu. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy na dole zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę.  Po olbrzymim sukcesie książki Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

Anna Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy RutkiewiczWydawnictwo Literackie, Kraków 2017. ISBN: 978-83-08-06357-6. 480 stron.

[1] A. Kamińska, Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy RutkiewiczWydawnictwo Literackie, Kraków 2017, s. 342.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz