GÓRA

Przed premierą – Tu czyta Autor Angelika Kuźniak Stryjeńska. Diabli nadali

ZStryjenskaSzanowne Panie, Szanowni Panowie, Szanowni Państwo,
Wydawnictwo Czarne ma zaszczyt uprzejmie prosić
Jaśnie Wielmożnych Państwa
o przybycie w dniu 10 grudnia 2015 roku o godzinie osiemnastej minut trzydzieści do księgarni wydawnictwa, która siedzibę swoją ma przy ulicy Marszałkowskiej 43 w lokalu nr 1.
Na program złoży się:
zagajenie przez Angelikę Kuźniak, autorkę książki „Stryjeńska. Diabli nadali”
wysłuchanie fragmentów oraz pokaz zdjęć.

Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali, Czarne, Wołowiec 2015. ISBN: 978-83-8049-179-3. 244 strony.

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.

O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

Z listu do siostry Maryli, 1969 rok:

Staremu nudziarzowi o sobie pisać zabraniam. Nie zamierzam błąkać się w nudzie i szarzyźnie nawet po mej dematerializacji. Niech będzie w tym pisaniu tempo, ruch, barwa, energia. Niech mi na nowo w żyłach zacznie pulsować! […]

Saludos

Zocha

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz