GÓRA

Poznajemy las wszystkimi zmysłami!

Las pachnie, wabi kolorami i koi uszy dźwiękami. Las jest przestrzenią, w której pobudzone zostają wszystkie nasze zmysły. Czasem też bywa miejscem, w którym można bawić się lepiej niż na miejskim placu zabaw. Mateusz Wysocki zachęca dzieci do przemierzania leśnych zasobów z książką pod pachą. Las zabaw motywuje do przeżycia wspaniałej przygody z przyrodą. Wybieracie się na spacer? Koniecznie zajrzyjcie do lasu!

Las zabaw należy do serii Podróże małe i duże. Zaliczają się do niej książki skierowane zwłaszcza do kilkuletnich czytelników, przedszkolaków zaciekawionych zarówno swoim najbliższym otoczeniem, jak i odległymi zakątkami świata. Mateusz Wysocki proponuje małym odbiorcom oraz ich rodzicom piętnaście zabaw, które pozwalają na poznawanie lasów wszystkimi zmysłami. Doskonałym dopełnieniem krótkich tekstów, charakteryzujących każdą zabawę, są ilustracje Agaty Królak, która pokazała, jak piękne i pełne życia są leśne przestrzenie. Dawno nie widziałam lepszej zachęty do wybrania się na spacer do lasu.

Na każdej stronie znajdziecie przyrodnicze ciekawostki, które pozwalają na poszerzanie wiedzy dziecka na temat otaczającego je świata. Do książki dodano też mapę, która spodoba się przede wszystkim miłośnikom przygód. Zachęca ona do poznawania nieznanych sobie dotąd przyrodniczych informacji i do aktywności twórczej. Można ją kolorować i można na niej dorysowywać kolejne elementy, które na przykład zostaną dostrzeżone podczas własnych podróży. Sądzę też, że Las zabaw doskonale sprawdzi się jako pomoc dydaktyczna w każdym przedszkolu.

Po przeczytaniu i obejrzeniu Lasu zabaw, będziecie chcieli spacerować po lesie, turlać się z górek usypanych z liści i wsłuchiwać się w leśne odgłosy. Będziecie baczniej przyglądać się mieszkańcom leśnych przestrzeni i uświadomicie sobie, jak wielką wartość mają one dla ludzi i zwierząt. Jeśli więc wybieracie się do lasu, koniecznie sięgnijcie najpierw po książkę Mateusza Wysockiego i Agaty Królak.

Mateusz Wysocki, Las zabawCzerwony Konik, Kraków 2017. Ilustracje: Agata Królak. ISBN: 978-83-939357-4-1. 36 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz