GÓRA

Poszukiwacze prawdy

prawdaprojektBohater powieści Portret z pamięci Stanisława Stanucha uznał, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, powinien znaleźć choć jedną w swoim życiu. Mariusz Szczygieł w felietonach publikowanych w Dużym Formacie i zebranych w Projekcie: prawda, spisał prawdy, które zostały odkryte przez innych ludzi, dążąc w ten sposób do prawdy o sobie samym.

Projekt: prawda nie jest tylko zbiorem artykułów Mariusza Szczygła. Jest to tekst, który podzielić daje się na trzy części. W pierwszej znaleźć można zapis codziennych spostrzeżeń, intymnych przeżyć autora. Pokazuje on pisarza zanurzonego w powszedniości i w bardzo osobistej przestrzeni, której centrum stanowi jego mieszkanie z obrazem Filipa Černego na ścianie gabinetu. Fragment tego dzieła został umieszczony też na okładce książki. Drugą część stanowi powieść Stanisława Stanucha – Portret z pamięci. Została ona umieszczona w książce w całości i doskonale wpisuje się w opowieści Mariusza Szczygła o innych ludziach i o nim samym, które można znaleźć w trzeciej części Projektu: prawda.

Portret z pamięci to powieść z roku 1959. Stanisław Stanuch, dziś zapomniany, w latach sześćdziesiątych uznawany był za znakomitego pisarza. Jego książka, odnaleziona przez Mariusza Szczygła w bibliotece Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, stała się inspiracją do stworzenia Projektu: prawda, do poszukiwania prawdy o człowieku i o sobie samym. Dla mnie tę samą wartość mają teksty Mariusza Szczygła, który motywuje do rozmów z innymi ludźmi, do poznawania ich życiowych historii. Dodam tylko, że w Projekcie: prawda znaleźć można informacje na temat tego, jak ważne są kontakty twarzą w twarz. Koniecznie przeczytaj o efekcie wioski i o wynikach badań Susan Pinker.

Projekt: prawda nazwałabym efektem ubocznym i portretem z pamięci tego, co Mariusz Szczygieł robi na co dzień. Rozmawia, poznaje różnych ludzi w różnych zakątkach świata, słucha ich i zbiera historie życiowe. Dzięki temu dąży do prawdy o człowieku i prawdy o sobie samym.

Mariusz Szczygieł, Projekt: prawda, Dowody na Istnienie, Warszawa 2016. ISBN: 978-83-943118-3-4. 368 stron. Zawiera powieść Stanisława Stanucha Portret z pamięci.

Mariusz Szczygieł o Projekcie: prawda

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz