GÓRA

Posługuj się pamięcią dla własnego dobra, nie przeciwko niemu!

Dobra pamięć, zła pamięćWasi rodzice zadawali wam ból fizyczny lub psychiczny? Nie akceptowali was lub zbyt wiele od was wymagali? Żyliście w toksycznym związku, w którym was wykorzystywano, oszukiwano i zdradzano? Wasi najbliżsi są lub byli alkoholikami? Sami wpadliście w uzależnienie? Życiowe doświadczenia znacznie obniżyły wasze poczucie własnej wartości? Czujecie, że nie lubicie siebie i trudno wam znaleźć sens życia? Z wieloma z tych problemów można uporać się dzięki pamięci. Traumatyczne przeżycia i wszelkie z negatywnych wspomnień należą do złej pamięci, którą, jak twierdzi Ewa Woydyłło, autorka książki „Dobra pamięć, zła pamięć”, można modyfikować. Rzecz w tym, że powinniśmy nauczyć się posługiwać pamięcią dla własnego dobra, nie zaś przeciwko niemu.

Ewa Woydyłło jest przede wszystkim doktorem psychologii i specjalistką w dziedzinie uzależnień. Trzeba jednak dodać, że studiowała historię sztuki i dziennikarstwo. Pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Fundacji ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” i Fundacji Batorego, biorąc udział w programie dotyczącym uzależnień w rejonie Europy Wschodniej i Środkowej oraz w Azji Centralnej. Jej wszechstronność zainteresowań potwierdza „Dobra pamięć, zła pamięć”, w której autorka powołuje się na liczne teksty kultury i najróżniejsze badania dotyczące podejmowanego w rozważaniach problemu. Ewa Woydyłło wspomina już we wstępie, że nie jest jedyną autorką książki. Wymienia bowiem również jej współautorów, którzy są rozmówcami w czterech wywiadach, jakie zostały w publikacji zamieszczone. Mowa jest tu o psychoterapeutce Annie Dodziuk, psychoterapeutce i specjalistce w zakresie Somatic Experiencing Małgorzacie Sieczkowskiej, psychologu klinicznym, psychoterapeucie i hipoterapeucie Jerzym Korzewskim oraz o mężu autorki – prawniku i autorze książek dotyczących uzależnienia i jego pokonywania, Wiktorze Osiatyńskim.

„Dobra pamięć, zła pamięć” to nieduża książka, która kryje w sobie bogactwo treści. Autorka opowiada w niej przede wszystkim o pamięci, o możliwościach manipulowania nią w taki sposób, by uczynić nasze życie lepszym, by pozbyć się niepotrzebnych blokad, które nie pozwalają nam rozwijać się i w pełni siebie akceptować. Jednak książka ta dotyka jeszcze wielu innych, ważnych problemów. Opowiada się w niej o roli dzieciństwa w naszym życiu, o traumach, o uzależnieniach, ich przyczynach i wychodzeniu z nich, o hipnozie, sposobach radzenia sobie ze wstydem i poczuciem winy, o podnoszeniu własnej wartości, a przede wszystkim o tym, jak należy manipulować naszą pamięcią, by pozwoliła nam pokochać własną przeszłość.

Ewa Woydyłło uświadamia czytelnikowi, że w każdym momencie życia można je zmienić. Wszystko zależy od nas. Autorka przekonuje, że możemy mieć władzę nad własną pamięcią. Nie trzeba czekać na dobre wspomnienia i zadręczać się złymi. Te dobre można przywoływać na wiele różnych sposobów. Konieczne staje się również zmienienie nastawiania do świata i innych ludzi. Trzeba polubić siebie i być sobą. Porównywanie się do innych i nieustanne zamartwianie się tym, czego jeszcze nie mamy, z pewnością nie sprawią, że będziemy szczęśliwsi. Ewa Woydyłło mimo, że powołuje się na badania specjalistów i stworzyła bogaty oraz wartościowy pod względem merytorycznym tekst, oddaje też w ręce czytelników książkę, którą śmiało można nazwać poradnikiem dla poszukujących sensu życia i możliwości zerwania z ograniczającym piętnem wspomnień. Doskonałym dopełnieniem tekstu stają się znajdujące się w nim zdjęcia Natalii Osiatynskiej.

„Dobra pamięć, zła pamięć” to książka, która pozwoli odkryć dobre wspomnienia i je pielęgnować. Ewa Woydyłło pokazuje, co zrobić, by posługiwać się pamięcią dla naszego dobra. Nikt z nas nie jest w sytuacji beznadziejnej, zawsze jest czas na zmianę i zawsze można podjąć walkę o uzyskanie władzy nad pamięcią.

Ewa Woydyłło, Dobra pamięć, zła pamięć, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014. ISBN: 978-83-08-05392-8. 260 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!