GÓRA

Poskramiacz strachu przed szkołą

Dzieci boją się iść do szkoły. Nie wiedzą, co może ich tam spotkać. Słyszały też pewnie wiele przerażających historii, które sprawiają, że strach ten staje się z dnia na dzień coraz większy. Co trzeba zrobić w takiej sytuacji? Dać dziecku do przeczytania książkę Patrycji Zarawskiej „Asy z naszej klasy”. Julek, Maciek i Kuba stają się pogromcami szkolnych mitów i skutecznie zachęcą do pozytywnego spojrzenia na szkołę.

„Asy z naszej klasy” to zabawna powieść dla dzieci w wieku szkolnym lub przygotowujących się do rozpoczęcia nauki. Julek, a więc główny bohater i jednocześnie narrator oraz jego dwaj koledzy – Maciek i Kuba, właśnie przekroczyli szkolne mury. Trochę bali się szkoły. Nie wiedzieli, co ich może w niej spotkać, zwłaszcza, że nasłuchali się nieprawdziwych historii choćby o tym, że pani nauczycielka odcina niegrzecznym dzieciom uszy i rzuca je na pożarcie wężowi. Szybko okazało się, że szkoła jest miejscem, w którym można przeżyć wiele przygód. Z pewnością jednak nie trzeba jej się bać.

Książka Patrycji Zarawskiej jest zabawna. Ta duża doza humoru i brak niepotrzebnych dłużyzn z pewnością przypadną młodym czytelnikom i czytającym rodzicom do gustu. Myślę jednak, że trzeba docenić w niej przede wszystkim nieustanne przypominanie o ogromnej wartości przyjaźni. To właśnie posiadanie przyjaciół, pozwoliło chłopcom na pokonanie wszystkich przeciwności losu. Przedstawione tu elementy sprawiły, że książka ta jest niezwykle ciepła, a główni bohaterowie staną się z pewnością ulubieńcami wszystkich mniejszych i większych czytelników oraz słuchaczy tej opowieści.

„Asy z naszej klasy” to lektura obowiązkowa każdego pierwszoklasisty. Jeśli dzieci nie umieją jeszcze dobrze czytać, powinni przeczytać im tę książkę rodzice. Z pewnością wspólna lektura będzie tutaj właściwsza, ponieważ dorośli mogą tłumaczyć niezrozumiałe dla dzieci sytuacje, wyjaśniać wątpliwości i opowiadać o własnych przeżyciach szkolnych. Książka Patrycji Zarawskiej staje się zatem doskonałym narzędziem motywacyjnym, które zachęci każde dziecko do uczęszczania do szkoły.

Patrycja Zarawska, Asy z naszej klasy, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2012. Ilustracje Maciej Maćkowiak. 64 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz