GÓRA

Posiadanie zwierzęcia odmienia ludzkie życie – Recenzja

Dzieci, które uwielbiają zwierzęta oraz te, które przygotowują się do posiadania własnego pieska lub kotka, powinny sięgnąć po kolejne tytuły serii książek Holly Webb wydawnictwa Zielona Sowa. Doskonałą rekomendacją wszystkich tytułów tej autorki będą choćby „Kora jest samotna” oraz „Mały Rubi w tarapatach”. Są to opowieści, które uczą odpowiedzialności za zwierzęcego podopiecznego, pokazują, jak mądre i pomocne bywają nawet małe pieski i pozwalają dostrzec, że nie tylko ludzie umieją otaczać swych przyjaciół miłością. Warto dodać, iż seria książek Holly Webb jest serią zaangażowaną społecznie, gdyż 1% ze sprzedaży każdego z tytułów zostaje przeznaczony na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Książki Holly Webb rodzice powinni zaproponować swoim dzieciom zwłaszcza w sytuacji, kiedy te bardzo chcą mieć pieska lub kotka. Dzięki lekturze młodzi czytelnicy nauczą się, jak wiele wysiłku trzeba włożyć w wychowanie swojego pupila i jak rozważnie trzeba postępować, żeby nie zrobić zwierzęciu krzywdy. Szczeniaczki i kociaki będące bohaterami tych tekstów mają uczucia, smutno im, kiedy ich opiekun znika, kiedy się na nie złości, zwłaszcza wówczas, gdy piesek lub kotek nie rozumie, na czym polega błąd, którego się dopuścił. Trzeba zatem stwierdzić, że książeczki te uczą szacunku człowieka do człowieka i człowieka do zwierzęcia, którym się on opiekuje.

W książce „Kora jest samotna” poruszony został problem strachu dziecka, które nie potrafi przekonać się do pojawiającego się w domu szczeniaka, gdyż w pamięci ma traumatyczne przeżycie z przeszłości. Helenka jest siostrą Waldka. Dzieci zdecydowały się na posiadanie pieska, ale to Waldek okazał się być przyjacielem i głównym opiekunem szczeniaczka rasy border coli – Kory. Dziewczynka została niemal ugryziona przez boksera, do którego zbytnio się zbliżyła podczas jednego ze spacerów w parku. Odtąd nie ufała żadnemu psu – nawet własnemu. Wypadek Waldka, samotność suczki i Helenki sprawią jednak, że dziewczynka pokocha pieska i wkrótce stanie się zupełnie nową osobą.

„Kora jest samotna” jest opowieścią wzruszającą, pokazującą w jaki sposób rodzi się miłość pojawiająca się między człowiekiem i psem. Przywiązanie to z kolei pozwoli młodym ludziom dojrzeć, dostrzec wartości priorytetowe, bez których nie można żyć. Miłość do zwierzęcia bowiem przede wszystkim zbliży do siebie brata i siostrę.

Nie mniej wzruszająca staje się książka „Mały Rubi w tarapatach”, przedstawiająca przygody związane z pojawieniem się małego pieska w domu, w którym panuje stara kotka Pchełka. Cocker spaniel Rubi zawładnął sercem Kasi, co nie podoba się jej starszej siostrze, Joli, która uważa, że piesek nie zostanie zaakceptowany przez mieszkającą z nimi od dawna kotkę. Dziewczynka ma rację. Przyjaźnie nastawiony do Pchełki piesek, nieustannie spotyka się z atakami wrogości, co też skłóci siostry i sprawi, że nawet święta Bożego Narodzenia i świąteczne prezenty nie ucieszą nikogo. Rubi jednak dzięki swej wrodzonej mądrości i radości życia spowoduje, że nawet kapryśna kotka stajnie się przychylna obecności nowego lokatora.

„Mały Rubi w tarapatach” oraz „Kora jest samotna”, podobnie jak inne książki Holly Webb, pokazują ile szczęścia przynosi pojawienie się w domu zwierzęcia. Nie pomija się tu jednak i spraw trudnych, dotyczących samej odpowiedzialności za pupila, obowiązków, które z jego posiadaniem są związane oraz kłopotów, które może on sprawić. Obecna jest tu także wielokrotnie powtarzana i bardzo istotna nauka, iż podarowanie dziecku pieska lub kotka nie powinno być jedynie odpowiedzią na jego kaprys, ale przemyślaną decyzją, ponieważ pojawienie się w domu zwierzęcia zmieni życie rodziny na wiele lat. Trzeba pamiętać o tym zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, po których w wielu schroniskach wzrasta liczba porzuconych, niechcianych przez dzieci zwierzątek, które zostają oddane, gdyż opiekunowie nie potrafią sprostać odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem psa lub kota.

Mali miłośnicy zwierząt, dzieci marzące o szczeniaku wielokrotnie wracać będą do książek „Mały Rubi w tarapatach” oraz „Kora jest samotna”. Zakochani w tych opowieściach, chętnie przeczytają z pewnością i inne tytuły Holly Webb. Są to książki, które uczą odpowiedzialności i pokazują jak miłość do zwierząt odmienia ludzkie życie.

Wejdź na stronę www.zaopiekujsiemna.com.pl i zobacz jak doskonale można się bawić z bohaterami książek Holly Webb!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz