GÓRA

Porozmawiajmy o zawodach

Leoś StrażakKsiążeczki z serii „Leoś Zawodowiec” stają się pretekstem do rozpoczęcia rozmowy na temat różnych zawodów. Wiesław Drabik opowiedział w nich w wierszowanej formie o pracy budowniczego i strażaka. Dzięki temu mali odbiorcy zyskali możliwość przyjrzenia się wykonywanym przez nich działaniom oraz typowym dla nich rekwizytom. Takie pozycje pozwalają odbiorcom docenić dużą wartość pracy i poszerzyć słownictwo z przedstawianych w nich dziedzin życia.

Dużym atutem „Leosia Budowniczego” i „Leosia Strażaka” są wierszowane opowieści, w których mali czytelnicy będą mogli dowiedzieć się, na czym polega praca osób zasygnalizowanych w tytule. Najważniejsze słowa dotyczące zawodów strażaka i budowniczego zostały w nich wyodrębnione kolorem, by najmłodsi mieli możliwość łatwiejszego ich zapamiętania. Podkreśleniu ulega tu także ważność zawodów, ich społeczna misja w przestrzeni środowiska, w jakim żyje Leoś. Wprowadzenie postaci chłopca, który zastanawia się, czym chciałby się zajmować w przyszłości, jest bardzo dobrym posunięciem. Dzieci się z nim utożsamiają i wraz z nim chcą poznawać kolejne zawody.

Leoś BudowniczyOdbiorcom spodobają się z pewnością także duże, realistyczne ilustracje, utrwalające informacje, jakie zostały zawarte w tekście. Zaś przedmioty i inne elementy rzeczywistości, jakie są przypisywane do konkretnych profesji, zostały umieszczone na dole każdej strony i starannie opisane. Teraz już żadne dziecko nie będzie miało trudności z przedstawieniem cech charakterystycznych lubianych zawodów.

Książki z serii „Leoś Zawodowiec” stają się zatem przydatnym narzędziem, motywującym do rozpoczynania rozmowy o zawodach wykonywanych przez dorosłych. Doskonale sprawdzą się podczas zajęć prowadzonych w przedszkolu lub szkole. Wiesław Drabik wprowadził dzieci w przestrzeń problematyki związanej z pracą człowieka, ucząc najmłodszych szacunku do niej i pozwalając im na zdobywanie wiedzy na temat działań podejmowanych przez strażaków i budowniczych.

Wiesław Drabik, Leoś Strażak, Skrzat, Kraków 2014. Autor opracowania: Dorota Krassowska. Ilustrator: Marek Szal. Seria: Leoś Zawodowiec. ISBN: 978-83-7915-026-7. 16 stron.

Wiesław Drabik, Leoś BudowniczySkrzat, Kraków 2014. Autor opracowania: Dorota Krassowska. Ilustrator: Marek Szal. Seria: Leoś Zawodowiec. ISBN: 978-83-7915-025-0. 16 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!