GÓRA

Porozmawiajmy o uczuciach

Jeśli zapytacie dzieci o to, co robią uczucia, otrzymacie wiele ciekawych odpowiedzi. Takie pytanie zadała też Tina Oziewicz w tytule swojej książki. Co robią uczucia? to ciepła, obrazkowa opowieść, w której pisarka i ilustratorka pokazały swoje skojarzenia z takimi uczuciami, jak choćby radość, duma, zachwyt, złość, lęk, niepokój czy miłość. I choć pewnie podobnych książek możecie znaleźć więcej, w tej trafność spostrzeżeń zwala z nóg, wzrusza oraz staje się pretekstem do rozmów, wspomnień i zachwytów.

Pomyślcie tylko, ile można mówić o tym, dlaczego wstyd kopie dołki w ziemi i zagrzebuje się w nich jak kret. Dlaczego kompleksy budują klatki, spokój głaszcze psa, miłość jest elektrykiem, a gościnność piecze ciasto? Każde z tych skojarzeń, prócz obrazu wywołanego przez ilustrację, buduje w naszej głowie inne jeszcze wyobrażenia, w których widzimy nas samych, kiedy się wstydzimy, kiedy przypominamy sobie o swoich kompleksach, spokoju i oczekiwanych gościach przy kuchennym stole.

Tina Oziewicz wie, jak rozmawiać z młodym czytelnikiem o uczuciach. W krótkich zdaniach, zawarła ich istotę. Zaprosiła dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy, w której każdy może opowiedzieć o swoim wyobrażeniu miłości, wstydu, spokoju czy smutku. Ogromnym atutem tej książki są ilustracje Aleksandry Zając. Wyrysowane przez nią uczucia, nie tylko wzbudzają sympatię i wywołują w nas trudne do scharakteryzowania ciepło, ale też zachęcają do rozmowy o ich atrybutach, ukrytych w szczegółach ilustracji artystki.   

Co robię uczucia? to jest wspaniała, poruszająca, dla wielu z nas – jestem tego pewna – też głęboko wzruszająca książka. A jej wartość podnosi oczywiście szata graficzna z ilustracjami Aleksandry Zając. Ta książka motywuje do rozmowy, zachęca do opowiadania o tym, co siedzi w nas najgłębiej. Niekiedy też będzie pretekstem do wyznania tego, co najtrudniejsze. Jest więc opowieścią otwierającą swoich czytelników i będącą pierwszym krokiem do wzajemnego zrozumienia. 

Szczegółowe informacje

Autor:Tina Oziewicz
Tytuł:Co robią uczucia?
Wydawnictwo:Dwie Siostry
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2020
Ilustracje:Aleksandra Zając
ISBN:978-83-8150-054-8
Strony:66

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz