GÓRA
Akcja literacka

Pomóż pisarzom, wylicytuj wizytę w mieszkaniach Noblistów

Medytacja w biegu z Joanną Bator, architektoniczny spacer po Warszawie w towarzystwie Grzegorza Piątka, wycieczka rowerowa z Jakubem Kornhauserem, czy odwiedziny w mieszkaniach Noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza są w zasięgu ręki. Trwają licytacje, z których dochód pomoże wesprzeć środowisko literackie w ramach akcjaliteracka.pl.

Branża wydawnicza mierzy się ostatnio z kryzysem. Przesunięcie premier literackich, festiwali i spotkań z czytelnikami sprawiło, że wielu pisarzy zostało bez pracy i środków do życia. Na szczęście środowisko literackie jest solidarne, a Stowarzyszenie Unia Literacka postanowiło wesprzeć finansowo najbardziej potrzebujących ludzi książki. Ruszyły również licytacje charytatywne Allegro na stronie akcjaliteracka.pl, z których dochód zostanie przekazany wszystkim pozbawionym funduszy pisarzom.

Na aukcji znalazła się m.in. niebywała gratka dla miłośników twórczości Wisławy Szymborskiej, czyli weekend w krakowskim mieszkaniu poetki. Zaciszna przestrzeń służy obecnie pisarzom, poetom, tłumaczom i artystom, którzy biorą udział w programie rezydencji organizowanym przez Fundację Wisławy Szymborskiej. W salonie został zachowany oryginalny wystrój, a na ścianach umieszczono powiększone wydruki z rękopisami i kolażami Noblistki.

Wylicytować można również godzinną medytację w biegu z Joanną Bator. Pisarka zaprasza zwycięzcę do Podkowy Leśnej pod Warszawą i obiecuje, że tempo przebieżki zostanie dostosowane do jego potrzeb i możliwości. Po leśnym biegu pogawędka o życiu i literaturze gwarantowana.

Jakub Kornhauser wystawił na aukcję wycieczkę rowerową. Zapewnia, że będzie pełna wrażeń, opowieści, endorfin i miłej jazdy. Pisarz jest zapalonym rowerzystą, który zjeździł na dwóch kółkach pół Europy. Na co dzień porusza temat kolarstwa oraz zwiedzania Małopolski w swoich książkach i esejach w prasie.

Ciekawym przedmiotem licytacji jest również studiowanie dzieł Witolda Gombrowicza wraz z Klementyną Suchanow. To propozycja zwłaszcza dla miłośników Kosmosu, bo właśnie ten manuskrypt zachował się w całości. Pisarka oferuje również oprowadzenie po miejscach Gombrowicza w Warszawie, a miłośnikom podróży może przygotować plan wycieczki szlakiem Gombrowicza po Argentynie.

Dzięki Akcji Literackiej będzie można odwiedzić mieszkanie Czesława Miłosza w Krakowie. To właśnie w nim Noblista spędził ostatnie lata życia, zgromadził pamiątki przypominające o wcześniejszych życiowych postojach i do ostatnich chwil życia pisał. Przewodnikiem po świecie Miłosza i jego mieszkaniu będzie krytyk literacki, Andrzej Franaszek.

Grzegorz Piątek zwycięzcę licytacji zabierze na prywatny spacer śladami bohatera swojej kolejnej książki – Bohdana Pniewskiego, który stworzył między innymi gmachy Sejmu i NBP, Sądów i Teatru Wielkiego. Piątek oddaje się do przewodnickich usług, a na pamiątkę spaceru dorzuca książkę z autografem.

Na liście licytacji znalazło się również: zwiedzanie zaplecza Teatru Wielkiego-Opery Narodowej z Agnieszką Drotkiewicz, oraz wyjście dla dwóch osób na premierę do Opery Narodowej z Pawłem Potoroczynem.

Ludziom książki pomóc można również wykupując symboliczne cegiełki lub wystawiając swój przedmiot na charytatywni.allegro.pl. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zapomogi Stowarzyszenia Unia Literacka. Partnerem akcji są organizatorzy niedawno zakończonych wirtualnych targów książki BookTarg: Allegro, Legimi oraz lubimyczytać.pl.

W licytacjach na stronie akcjaliteracka.pl można wziąć udział do 23 czerwca. Warto skorzystać, bo tak wyjątkowe aukcje mogą się już nigdy nie powtórzyć!

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz