GÓRA

Pomelo śni… a dzieci śnią o Pomelo!

Moje spotkanie z „Pomelo śni” Ramony Bădescu było pierwszym spotkaniem z tytułowym bohaterem – słoniem ogrodowym, który mieszka pod dmuchawcem. To nie żart! Słonie ogrodowe również istnieją. Przecież to, że kogoś nigdy nie widzieliście, nie oznacza wcale, że tego kogoś nie ma. Ja go widziałam. W moich snach.

„Pomelo śni” to kolejna książka o przygodach słonia ogrodowego, która została wydana przez Zakamarki. Wcześniej czytelnicy mogli cieszyć się spotkaniem z tym przemiłym bohaterem w – „Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem” oraz „Pomelo jest zakochany”. Niestety nie czytałam tych książek, ale jestem pewna, że wkrótce po nie sięgnę, ponieważ Pomelo rozkochał w sobie całą moją rodzinę. Proste historie zawarte w „Pomelo śni”, przenoszą małych czytelników do surrealistycznego świata snów i równie nadrealnej rzeczywistości, w której żyje Pomelo otoczony wiernymi przyjaciółmi. Bohater jest miły i wrażliwy. Stara się, by nikomu nie było źle i by nawet zwyczajne dni przemieniały się w karnawał! Opowieść o życiu słonia ogrodowego – ciekawe czy „gdzieś daleko, w innym ogrodzie, też jest słoń, który mieszka pod dmuchawcem” – pełna dobrego humoru i trafnych spostrzeżeń, wzbogacona została pięknymi, doskonale oddającymi nastrój przedstawianej historii, ilustracjami Benjamina Chauda. „Pomelo śni” to książeczka, która nadaje się przede wszystkim na opowieść do poduszki. Przynosi zawsze piękne sny!

Wydawca przekonuje, że historie o Pomelo należy serwować bez ograniczeń. Myślę jednak, że czasem trzeba sięgnąć i po inną książeczkę, ponieważ od ciągłego śmiechu podczas czytania „Pomelo śni”, można dostać zadyszki i zalać się łzami. Tak na tę książkę reaguje moja pięcioletnia córka. Czy jest to wystarczający powód, aby po tę opowieść sięgnęły i wasze dzieci?

Jeśli to wam nie wystarczy, dodam, że Zakamarki zadbały i o piękne wydanie książki. Nastrojowa szata graficzna z uroczym Pomelo na każdej niemal stronie, nie pozwoli waszym dzieciom szybko oderwać się od tej lektury.

„Pomelo śni” pokaże małym czytelnikom, co znaczy być dobrym i wrażliwym przyjacielem. Nauczy, jak traktować innych ludzi, nawet jeśli wydają się obcy i trudno ich zrozumieć. Pomelo poprowadzi dzieci przez swoje sny, by spotkać się z nimi w ich własnych.

OBEJRZYJCIE KILKA STRON Z KSIĄŻKI:

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Zakamarki!

Ramona Bădescu, Pomelo śni, Zakamarki, Poznań 2013. Ilustracje: Benjamin Chaud. Tytuł oryginału: Pomelo rêve. Z języka francuskiego przełożyła: Katarzyna Skalska. ISBN: 978-83-7776-041-3. 92 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz