GÓRA

Poczytaj ze mną fantasy!

Pan od angielskiegoKolejne z tomów serii „Poczytaj ze mną” mają zachęcać dzieci i rodziców do wspólnego czytania oraz pokazywać małym odbiorcom, jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków literackich. Paweł Beręsewicz napisał krótką powieść fantasy, która sprawi, że czytelnicy będą baczniej przyglądać się swoim nauczycielom od angielskiego.

Tajni agenci Dębowego Królestwa opanowali świat. Przybrali ludzkie postacie, by w ten sposób zmusić dziesięć tysięcy osób do wypowiedzenia tajemniczego słowa „bosungsing”. To zaklęcie, będące odpowiedzią na zachciankę kapryśnej królewny. W operacji „Pan od angielskiego” wziął też udział nauczyciel Zuzi. Paweł Beręsewicz pozwolił więc zetknąć się rzeczywistemu światu ze światem nadprzyrodzonym. Realne miesza się tu z nierealnym, zaś granicę pomiędzy tymi światami stanowi przyroda.

W „Panu od angielskiego” pojawia się wszystko, czego można oczekiwać od opowieści fantasy dla dzieci. Bohaterowie żyją w różnych światach, pojawiają się magia i czarnoksiężnik, a niektórzy przypominają elfy, które mieszkają w alternatywnej przestrzeni nazywanej Dębowym Królestwem. Wszystko to sprawia, że w realnym, ludzkim świecie nic nie jest tym, czym się wydaje być, a jego mieszkańcy zostali wykorzystani przez postacie żyjące w nieznanym im świecie. W niezwykły nastrój opowieści fantasy wprowadziły czytelników również ilustracje Aleksandry Krzanowskiej, która postarała się o to, by podkreślić wrażenie tajemniczości zdarzeń rozgrywających się na granicy dwóch przestrzeni.

„Pan od angielskiego” jest więc opowieścią, która doskonale sprawdza się podczas wspólnego czytania z rodzicami, zwłaszcza jeśli dzieci po raz pierwszy sięgają po gatunek, jakim jest fantasy. Wprowadzanie do magicznego świata alternatywnego wymaga czasem wsparcia dorosłych. Paweł Beręsewicz napisał historię, która pełna jest niezwykłości, intryguje więc i motywuje do szybkiego czytania, przez to rozkochuje małych czytelników w powieściach fantasy, po które być może będą też sięgać w przyszłości.

Pan od angielskiego fragm.

Paweł Beręsewicz, Pan od angielskiegoLiteracki Egmont, Warszawa 2015. Ilustracje: Aleksandra Krzanowska. Seria: Poczytaj ze mną. ISBN: 978-83-281-0516-4. 48 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!