GÓRA

Pisarz i jego pies

Przyjaciel Sigrid Nunez jest powieścią, w której jest wszystko, czego oczekuję od dobrej książki. To jest piękna historia o rodzącej się przyjaźni pomiędzy psem i jego nową właścicielką. Ale też opowieść o pisaniu, życiu pisarzy i o literaturze.

Główna bohaterka, która jest jednocześnie narratorką tej opowieści, po stracie przyjaciela-pisarza, staje się właścicielką jego psa. Nie powinna go przyjmować pod swój dach, bo wynajmuje małe mieszkanko, w którym nie mogły przebywać zwierzęta. Apollo, duży dog arlekin, cierpi po śmierci swojego pana. Ale powoli przywiązuje się do kobiety, staje się dla niej pocieszycielem, terapeutą, który pomaga jej przetrwać żałobę. Wspaniałe są opisy rodzącego się przywiązania, przyjaźni i miłości oraz choroby i śmierci. Pojawią się w nich liczni książkowi psi bohaterowie i jeszcze liczniejsze cytaty, które wszyscy wielbiciele psów, będą podkreślać w książce i je wypisywać.

Podobnie wiele pięknych fragmentów znajdą w Przyjacielu czytelnicy, którzy lubią historie o życiu pisarzy, o pisaniu, o kondycji współczesnej literatury oraz o nauce pisania i uczestniczeniu w kursach dla przyszłych autorów książek. Sigrid Nunez stworzyła prawdziwy rarytas dla zakochanych w literaturze, żyjących z pisania i piszących o niej. Dzięki Przyjacielowi spojrzycie na wszystkie z tych problemów z dystansem. Sama powieść wydaje się być grą z czytelnikiem, pewnym pokazem pisarskich umiejętności i tego, jak powinno się tworzyć powieść, która w dzisiejszych czasach ma szansę zostać bestsellerem. 

Tytuł tej powieści mówi wszystko. To jest historia przyjaźni, różnych, tych ludzkich oraz pojawiających się pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Przyjaciel nie pozostawia złudzeń. Nie ma przyjaźni między pisarzami, przyjaźń ludzka potrafi być złudna. Ale więź, która rodzi się między człowiekiem i psem, jest wyjątkowa i nie ma w sobie nawet odrobiny fałszu.

Szczegółowe informacje

Autor:Sigrid Nunez
Tytuł:Przyjaciel
Tytuł oryginalny:The Friend
Wydawnictwo:Pauza
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Tłumacz:Dobromiła Jankowska
ISBN:978-83-953523-1-7
Strony:208

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz