GÓRA

Pisać dobrze nie zawsze oznacza pisać skutecznie – Recenzja

Ewa Wilcz-Grzędzińska oraz Tomasz Wróblewski, znani i doświadczeni dziennikarze, stworzyli rzetelny, intrygujący, a przy tym wcale nienudny poradnik „Pisać skutecznie. Strategie dla każdego autora” (Ossolineum, 2011). Ta książka pomoże zarówno początkującym dziennikarzom, jak i tym, którzy mają już pewne doświadczenie, ale ich teksty nie są chętnie czytane.

Autorzy poradnika rozkładają tekst na czynniki pierwsze, przyglądają mu się i analizują. Pokazują, gdzie popełniony został błąd, kiedy w artykule coś zgrzyta, kiedy nie jest on spójny, albo po prostu czytelnik nie ma ochoty przeczytać go do końca. Co zaś najistotniejsze, Ewa Wilcz-Grzędzińska i Tomasz Wróblewski nie próbują odbiorcy książki przekonać, że istnieją uniwersalne metody, zapewniające tekstowi sukces. Wiele czynników wpływa na to, iż dany artykuł zostaje wydrukowany i przyciąga czytelników. Doświadczeni dziennikarze wiedzą jednak, jak trzeba pisać, by jak najbardziej do sukcesu się przybliżyć.

Autorzy „Pisać skutecznie” dzielą się z odbiorcami swoim doświadczeniem. Wszystko, o czym piszą opatrzone jest licznymi przykładami, wypowiedziami nie tyle znanych, co posiadających doskonały warsztat pisarski dziennikarzy. Nigdy przy tym nie zapominają o czytelniku, do którego nieustannie się zwracają, próbując przedstawić różne sytuacje, w których może się on znaleźć, kiedy pragnie aby tekst został wydrukowany i spotkał się z uznaniem. Odbiorcami poradnika będą zwłaszcza ci, którzy są już dziennikarzami, albo wkrótce nimi będą. Sądzę ponadto, że po „Pisać skutecznie” powinni sięgnąć również twórcy tekstów publikowanych w bardziej i mniej poważnych portalach internetowych oraz na blogach. O aktualności i przydatności poradnika świadczy fakt, że jego autorzy skupili się zwłaszcza na nowoczesnym dziennikarstwie, na trendach obowiązujących we współczesnych mediach.

Czytając „Pisać skutecznie” przyglądamy się zatem także współczesnemu dziennikarstwu, które różni się od tego, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Autorzy muszą dziś pisać prostym i zrozumiałym językiem, nie mogą pozwalać sobie na zbyteczne ozdobniki i dygresje. Dziś chodzi przecież o to, by tekst od samego początku wciągał, odpowiadał na pytania czytelnika, który zechce artykuł przeczytać od początku do końca. Nie trzeba być sprawnym literatem by pisać teksty odnoszące sukcesy. Ewa Wilcz-Grzędzińska i Tomasz Wróblewski pokazują, jak to zrobić.

W „Pisać skutecznie” autorzy przedstawiają kulisy dziennikarstwa, zmagania autorów z pisanym tekstem. Nie bez przyczyny piszę tu o zmaganiu się z pisaniem, gdyż wbrew pozorom, stworzenie artykułu, zwłaszcza dobrego i skutecznego artykułu, jest nie lada wyzwaniem i ciężką pracą dla doświadczonych nawet dziennikarzy. Jeśli więc pisanie przychodzi ci łatwo, jesteś zadowolony z tego, co piszesz, ale nikt nie chce czytać twoich tekstów, albo czytają je tylko nieliczni, musisz sięgnąć po „Pisać skutecznie”. Ten poradnik z pewnością ci pomoże. Przydatny będzie także każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z dziennikarstwem. Jest to książka podstawowa do nauki pisania skutecznych tekstów prasowych i internetowych.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz