GÓRA

Piłka nożna i ciężka praca nad sobą

meczowszystkoZawodowy piłkarz nie ma lekkiego życia. W Meczu o wszystko, czyli dniu z życia piłkarza Ewa Nowak pokazuje czytelnikowi, że prawdziwymi sportowcami zostają tylko najwytrwalsi, kochający ciężką pracę i posiadający bardzo dobre zdrowie.

Piłkarzem nie jest się tylko w czasie meczu, jest się nim dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zawodowym piłkarzem jest Artur, bohater książki Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza, który musi bardzo się starać, żeby mieć najlepsze wyniki. Ewa Nowak opisała jego codzienność, żeby pokazać, ile wysiłku trzeba włożyć w to, by móc zostać zawodowym sportowcem.

Mecz o wszystko trzeba docenić przede wszystkim za to, że motywuje młodych czytelników do pracy nad sobą. Ewa Nowak nie przekonuje, że każdy może być sławnym sportowcem. Żeby nim zostać, należy codziennie ciężko pracować nad kondycją fizyczną i nad własną psychiką. Potrzebne jest też bardzo dobre zdrowie. Należy tu zwrócić uwagę jeszcze na występujące w książce wskazówki, które dotyczą tego, jak należy radzić sobie po porażce, jak ważna jest gra zespołowa i po prostu – jak być wytrwałym człowiekiem.

Mecz o wszystko jest do tego opowieścią należącą do poziomu trzeciego serii Czytam sobie. Będzie więc ćwiczyła nie tylko mocny charakter młodych ludzi, bo także ich umiejętność czytania. Doskonałym dopełnieniem opowiadanej historii stały się ilustracje Joanny Rusinek. Książka kończy się słowniczkiem, w którym wyjaśniono specjalistyczne słownictwo piłkarskie. Nie zabrakło w niej miejsca na notatki i naklejek motywacyjnych.

Ewa Nowak wie, jak zmotywować młodych czytelników do pracy nad sobą, zwłaszcza zaś do nauki czytania. Mecz o wszystko to książka nie tylko dla chłopaków. Dziewczyny, jeśli chcecie dowiedzieć się, co to jest spalony i jak zostać mistrzem w wybranej dziedzinie, musicie przeczytać tę opowieść!

Ewa Nowak, Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarzaEgmont Polska, Warszawa 2016. Ilustracje: Joanna Rusinek. ISBN: 978-83-281-1437-1. Seria wydawnicza: Czytam sobie.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz