GÓRA

Piękne życie, czyli jak przestać być idealną

Ile razy nie mogłaś zasnąć, bo myślałaś o tym, że znów nie potrafiłaś komuś odmówić i przez to spędziłaś mniej czasu z rodziną albo straciłaś ważne dla siebie zlecenie? Ile razy zgodziłaś się na coś tylko dlatego, że bałaś się braku zrozumienia? Jak często rezygnowałaś z czegoś, co Cię uszczęśliwia, żeby kogoś nie zawieźć? Mnie przytrafia się to nieustannie. Shauna Niequist w książce, Piękne życie. Jak nauczyłam się mówić nie, przestałam być idealna i odnalazłam spokój, uświadomi Ci, że nie musisz być idealna i nie musisz nikomu niczego udowadniać. Jeśli zauważyłaś, że Twoje poczucie winy rośnie, powinnaś zmienić swoje życie, nauczyć się mówić nie i otworzyć się na tych ludzi, którzy Twoją odmowę słyszą i rozumieją.

Shauna Niequist żyła, jak wiele kobiet na całym świcie. Nieustannie pracowała, bo chciała udowodnić, że jest wartościowa. Umawiała się na kolejne spotkania, nawet kiedy poroniła i kiedy jej organizm nie potrafił już walczyć ze stresem. Zaniedbywała najbliższych, bo nie umiała odmówić pomocy czy choćby zwykłego pójścia na kawę. Pewnego dnia nastąpiła przemiana. Zrozumiała, że trzeba się zatrzymać. Trzeba pogodzić się nawet z tym, że czasem się kogoś zawiedzie. Sprawiamy ludziom zawód, bo mamy swoje ograniczenia. Musimy zaakceptować ich istnienie, by pogodzić się z tym, że będziemy zawodzić innych. Mam tylko tyle czasu. Mam tylko tyle energii. Mam tylko tyle możliwości towarzyskich* – przekonuje w książce Piękne życie.

Najtrudniej jest zawsze nauczyć się przestać przejmować opiniami innych ludzi. Ale kiedy zaczynasz się tego uczyć, szybko przekonujesz się, jak łatwe staje się życie. Polegasz tylko na najbliższych Ci osobach i przestajesz martwić się mało istotnymi problemami. Shauna Niequist uczy zdrowego egoizmu. Może i Ciebie nauczy tego, że nie musisz zrobić wszystkiego, nie musisz się nikomu z niczego tłumaczyć i niczego udowadniać. Piękne życie może stać się dla Ciebie jedynie zbiorem pokrzepiających opowieści, albo też motywem do gruntowej przemiany własnego życia. Tu i teraz. Od podstaw. Nie dziwi więc fakt, że po książkę tę sięgają przede wszystkim kobiety przepracowane, które starają się robić codziennie milion rzeczy na raz. Kobiety, które łączą życie zawodowe oraz rodzinne i które poszukują równowagi pomiędzy tymi sferami.

Shauna Niequist w swoich opowieściach stara się nauczyć czytelniczki, jak żyć według własnych pragnień i priorytetów. Pamiętaj: Nie ma znaczenia, jak ładnie wszystko wygląda na zewnątrz, jeśli w środku tkwi ból życia spędzonego na próbach udowadniania własnej wartości**. Musisz się zatrzymać. Zaufać swojemu wnętrzu, swojej miłości. Piękne życie może stać się kolejną z przeczytanych przez Ciebie książek. Albo książką, która pojawiła się w najlepszym dla Ciebie momencie. Może być znakiem i odpowiedzią na Twoje zagubienie.

Shauna Niequist, Piękne życie. Jak nauczyłam się mówić nie, przestałam być idealna i odnalazłam spokój, Znak, Kraków 2017. Tytuł oryginalny: Present Over Perfect: Leaving Behind Frantic for a Simpler, More Soulful Way of Living. Tłumaczenie: Matylda Biernacka. ISBN: 978-83-240-4557-0. 240 stron.

* S. Niequist, Piękne życie. Jak nauczyłam się mówić nie, przestałam być idealna i odnalazłam spokój, Znak, Kraków 2017, s. 55.
** s. 221

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz